Gradsko vijeće još je krajem studenog donijelo Odluku o redu na pomorskom dobru kojeg nadzire pomorski redar.
Ima li Grad Zadar pomorskog redara, javnosti nije poznato. Pročelnik Robertino Dujela u slučaju stavljanja žardinjera s cvijećem u gabaritima koncesioniranog odobrenja na Branimirovoj obali, uputio je na Lučku kapetaniju. Posude za cvijeće dio su opreme koja je dopuštena na pomorskom dobru, jasno stoji u toj odluci. Ali u Odluci o redu na pomorskom dobru piše kako se upravljanje i održavanje pomorskog dobra u općoj upotrebi obavlja se u skladu s Planom upravljanja pomorskim dobrom kojeg Grad Zadar još nije donio.
Gradske vlasti nisu ni do sada pokazivale naročitu brigu za pomorsko dobro u uopćoj uporabi za koje su nadležni. Primjerice, obalni pojas rive predali su Državi da bi je mogli obnoviti uz pomoć EU fondova. Za obnovu urušene obale u Foši tražili su interventni novac iz Županije dvije godine poslije.
U gradskoj upravi Zadra nema ni jedna osoba koja je zadužena za pomorstvo, a pitanje je ima li i za turizam.
Stoga nam je županijski pročelnik za pomorstvo, Krešimir Laštro dao tumačenje novih zakonskih promjena koje se na lokalnoj razini primjenjuju za pomorsko dobro.
Odlukom o redu na pomorskom dobru se propisuje način uređenja i korištenja pomorskog dobra u općoj upotrebi za gospodarske i druge svrhe, građenje građevina koje se prema posebnim propisima grade bez građevinske dozvole i glavnog projekta te održavanje reda na pomorskom dobru u općoj upotrebi, način održavanje čistoće i čuvanje površina pomorskog dobra u općoj upotrebi, osiguranje nesmetanog prolaska duž pomorskog dobra, te mjere za provođenje mjera za održavanje reda na pomorskom dobru koje poduzima pomorski redar, obveze pravnih i fizičkih osoba i prekršajne odredbe.
Laštro podsjeća kako će Ministarstvo provoditi stručno osposobljavanje budućih pomorski i lučki redara, nakon što oni dobit ovlaštenje za provođenje nadzora.
Rok za donošenja Plan upravljanja pomorskim dobrom bio je do 15. veljače. Grad Zadar ga još nije stavio ni na e-savjetovanje.
Taj plan, navodi Laštro, sadrži planirane aktivnosti na pomorskom dobru i prioritete njihove realizacije, izvore sredstava za njihovu realizaciju, plan održavanja, dohranjivanja plaža i gradnje na pomorskom dobru, plan davanja dozvola na pomorskom dobru i plan nadzora ovlaštenika dozvola na pomorskom dobru.
Državni tajnik za more Josip Bilaver, ističe, kako gradnje na pomoprskom dobru nema bez građevinske dozvole, bez obzira na plan. On je ispred Ministarstva mora najavio i donošenje Uredbe za građenje na pomorskom dobo koje bi ukinulo Pravilnik o jednostavnim građevinama na pomorskom dobru.
Što će sve napisano značiti u praksi.
Važeća koncesijska odobrenja ostaju do roka do kojeg su ugovorena, a onda na osnovu tog famoznog Plana objavljuje se natječaj za koncesijske dozvole – rokovi će biti od dvije do pet godina, a naknade veće.
Grad Opatija već je potrošio šest skupih novinskih stranica kako bi objavio natječaj pa čak i njegov ispravak. Grad Zadar je u kašnjenju, kao i samo Ministarstvo koje se prijeti uvođenjem reda na pomorskom dobru tako što će to najveće državno blago dati u nadzor pomorskim redarima.
Zaključak tih promjena dao nam je pročelnik Laštro: Očekuje se kako će posljedica biti poboljšanje turističke ponude na obali i veći prihodi s naslova naknade za dozvole, a kako su sredstva ostvarena na pomorskom dobru namjenska sredstva koja je jedinica lokalne samouprave dužna uložiti u pomorsko dobro, očekuje se da će i ulaganja u održavanje i unaprjeđenje pomorskog dobra biti veća.