Gradonačelnik Branko Dukić danas popodne donio je odluku kojom Grad Zadar preuzima upravljanje Centrom za mlade. Odluka je stigla nakon jutrošnjeg sastanka radne skupine koja je trebala definirati preduvjete osnivanja ustanove koja bi upravljala Centrom za mlade. Međutim, nakon više održanih sastanaka, osim što su predložili Maju Šimić za v.d. ravnateljice, skupina nije puno toga napravila. Uoči jutrošnjeg sastanka troje članova radne skupine dalo je ostavku što je za predstavnike gradske vlasti bilo sporno:
– Radna skupina imenovana je na temelju dogovora svih klubova vijećnika, a osnovana je sukladno uvjetima iz javnog poziva u kojemu su točno definirana područja i broj članova radne skupine. Izlaskom troje članova to tijelo više ne udovoljava odredbama odluke Gradskog vijeća tim više jer su pri donošenju odluka ostala „nepokrivena“ konkretna područja neformalnog obrazovanja i spektra podrške i pomoći mladima, objasnila je na sastanku pravnica i pročelnica Ureda Grada Mirjana Zubčić.
Neki članovi radne skupine doveli su u pitanje takvo pravno tumačenje, a Marko Vučetić, koordinator radne skupine, kazao je da skupina ima kvorum te da izostanak troje članova ne bi trebao biti presudan za rad skupine:
- Vi ste kao skupina započeli svoje postojanje odlukom Gradskom vijeća te jedino njihovom odlukom možete prestati postojati, kazao je Vučetić koji je kasnije naglasio da raspuštanje skupine nije u nadležnosti gradonačelnika.
Sastanak je završen zaključkom da će se Vučetić savjetovati sa predstavnicima i članovima klubova, jer su upravo oni definirali uvjete javnog poziva kojim je osnovana radna skupina, i onda odlučiti može li radna skupina nastaviti funkcionirati bez troje članova ili će biti potrebno potražiti druga rješenja.
Na sastanku se povela ponovno i rasprava oko djelatnosti kojima će se buduća ustanova baviti, a koje su ključne za određivanje statuta. Pitanje djelatnosti proteže se od osnivanja radne skupine, a iako su one dogovorene već na prvom sastanku, ponovno su se preispitivale formulacije i semantika. Nakon što je završena studija sociologa Željke Tonković i Krešimira Krole koja je trebala ponuditi odgovore na ova osnovna pitanja, ili barem pružiti konkretne smjernice u kojem bi smjeru budući Centar trebao ići (barem je s tom namjerom je istraživanje financirano europskim i gradskim sredstvima), rasprava i dalje nije okončana. Ponovno se preispituje koliko bi budući centar trebao biti usmjeren na mlade – jesu li oni u fokusu aktivnosti centra ili čine trećinu aktivnosti što je na sastanku istaknuo Andrej Fric koji je ponovio da se ne radi o Centru za mlade, već Centru za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade.
Količina problema s kojima se radna skupina suočila tijekom ispunjavanja dva naizgled jednostavna zadatka – prijedlog ravnateljice i statuta, teško je objašnjiva izvan konteksta politizirane rasprava oko koje su lomila koplja u Gradskom vijeću, a koja je javnosti već dobro poznata. Osnivanje radne skupine, svi njihovi sastanci i možebitni problemi, današnjom su odlukom gradonačelnika jasno kategorizirani kao farsa. Iz priopćenja je vidljivo i da se ustanova neće tako brzo osnovati što znači da Maja Šimić ostaje bez uloge v.d. ravnateljice, barem za dogledno vrijeme.
- Preostaje nam staviti Centar u funkciju na drugi način, bez osnivanja nove ustanove, jer nas ovakve okolnosti vraćaju dva koraka unatrag, a vrijeme nepovratno odlazi.
- Jedina mogućnost koja nam je sada preostaje je da stručne službe gradske uprave, do osnivanja ustanove, obavljaju nužne poslove i budu servis korisnicima u njihovim prostorima i omoguće im nesmetano obavljanje svakodnevnih aktivnosti, napisao je Dukić u priopćenju i podsjetio da zgrada stoji neuseljena već skoro dvije godine.
Da zgrada nije nova, jasno je iz današnjeg obilaska kada su članovi radne skupine i predstavnici medija pred sastanak imali priliku zaviriti u prostore Centre. Osim očekivanog sloja prašine nakon dvije godine mirovanja, zatekla nas je i manje očekivana vlaga u kutovima prostorija i krov koji prokišnjava.