Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost objavio je zapisnik o javnom otvaranju ponuda za radove na uklanjanju otpadne troske na lokaciji “Crno brdo” Biljane Donje.
Između ukupno šest ponuda, najnižu za navedeni posao dala je zajednica ponuditelja DE-FOS d.o.o. i FLAMTRON d.o.o. iz Kutine, koji bi taj posao obavili za cijenu od 16.966.250 eura s uključenim PDV-om. Za sanaciju tzv. “Holivuda Ravnih kotara” javili su se još i zajednica ponuditelja BRINA d.o.o. Split i UZDA d.o.o. Obrovac (17.425.875 eura s PDV-om), tvrtka Kemotop d.o.o. iz Dugog sela (17.512.500 eura s PDV-om), zajednica ponuditelja IND-EKO (Rijeka) i VALGO SAS d.o.o., Francuska (23.093.750 eura s PDV-om) te komunalno i građevinsko poduzeće Kostak graditeljstvo (20.959.375 eura s PDV-om). Stankovački Sarađen d.o.o. ponudio je za gotovo sedam milijuna eura veću ponudu od najniže, koja iznosi 23.746.562,50 eura s PDV-om. Kako je navedeno u zapisniku, na natječaj se putem zatvorene omotnice prijavila tvrtka Strabag d.o.o. iz Zagreba, no do roka za otvaranje nije predala elektroničku ponudu za ovaj postupak javne nabave.
Natječajem su ponuđena tri modela uklanjanja otpadne troske od kojih jedan predviđa da će izvođač samo zbrinuti materijal bez daljnjeg iskorištavanja. Drugi model predviđa postupak oporabe troske, a treći model kombinaciju zbrinjavanja i oporabe. Za uklanjanje troske predviđeno je 16 mjeseci, a za izvođača koji odabere model koji uključuje oporabu, odobrit će se dodatnih 20 mjeseci. Vrijednost radova procijenjena je na 19,597 milijuna eura bez PDV-a, a uključi li se porez, riječ je o nepunih 25 milijuna eura osiguranih za sanaciju 150 tisuća tona troske, kolika je trenutno procjena količine tog otpada. Za svaki kalendarski dan prekoračenja ugovorenog roka izvođač će morati platiti 2 promila od ukupno ugovorene cijene.
Podsjetimo, Vlada je je lani donijela hitan zaključak o sanaciji odlagališta otpada na lokaciji Biljane Donje kojim se predložilo da Ministarstvo gospodarstva donese odluku o sanaciji, a Fond za zaštitu okoliša osigura sredstva i provede sanaciju u roku od dvije godine. Međutim, bez obzira na to hoće li izvođač stići odraditi sve u roku ovog natječaja, RH će penale morati platiti zbog presude EU koja je stigla u svibnju 2019. godine.