Zvonik crkve sv. Šime je u skeli. Dok čekamo očitovanje iz Ministarstva kulture da konzervatori iz susjedne kuće, daju stručnu informaciju za javnost, dobili smo je od župnika, don Damira Šehića.
Radovi se odvijaju unutar zvonika, sanira se žbuka. Skela je podignuta radi pristupa u zvonik, doznajemo od župnika crkve sv. Šime koji dodaje kako nema nikakve opasnosti za prolaznike. Zvonik je čvrst, ističe don Šehić koji podsjeća na posljednju cjelovitu obnovu crkve sv. Šime iz 1985. godine.
Ta građevina ima iza sebe stoljeća starosti: kao ranokršćanska crkva koja je bila posvećena sv. Stjepanu više je puta pregrađivana.

Posljednje je crkva nedavno obojena iznutra. također uz suglasnost konzervatora, doznajemo od župnika sv. Šime. Kad će izvana, pitamo don Šehića, s obzirom da ta crkva, poznata po pozlaćenoj srebrenoj škrinja Sv. Šime iz 1380. godine, nije baš u reprezentativnom vanjskom izdanju.
- Imam radosnu vijest: dobili smo suglasnost Ministarstva kulture za obnovu bočnog portala prema Poljani Šime Budinića, otkrio nam je don Šehić koji je odnedavno župnik Sv. Šime, a uz to što kao moralni teolog ima i doktorat znanosti, on vodi i ekonomat Zadarske nadbiskupije. Ministarstvo kulture je odobrilo čak 12 tisuća eura za restauratorske radove na crkvi sv. Šime u 2024. godini.

Prava adresa za pitanje kad će obnova glavnog ulaza u crkvu sa zapadne strane. Međutim, odgovor i na to pitanje krije se kod konzervatora iz susjedne palače Grisogono, odnosno Ministarstva kulture koje financira obnovu zaštićene kulturne baštine.
Konzervatori su imali i odlučujuću riječ kad su se uklanjale palme uz crkvu Sv. Šime: razlog je bio otkrivanje te jedinstvene fasade koja je u međuvremenu dobila štih zapuštenosti, a vjernici i gosti ostali su bez hlada.

Uz sv. Donat, švedski kralj Carl XVI. Gustaf i kraljica Silvia 2013. godine obišli su svetište sv. Šime, naravno zbog škrinje koju je dala izraditi kao zavjetni dar kraljica Elizabeta Kotromanić. Ona je bila supruga ugarsko-hrvatskoga kralja Ludovika Anžuvinca koji je u Zadru, u samostanu sv. Frane sklopio mir s tada moćnom Venecijom, a on je Zadru donio izniman razvoj.

Održavanje fasade i portala tako značajna povijesne građevine, trebao bi biti težnja Crkve kao i zajednice da se očuva, mišljenje je župnik sv. Šime. On je to postao lani, ali njegovi prethodnicu su, kako kaže, ostavili mu u nasljeđe elaborate za obnovu dijelova crkve koje je nagrizao “zub vremena”.

Palače su prevara,industrisko uređenje,prefarbano jupolom,
Al POKRADENI NOVCI
neće vam Turudija dugo držati Sud.
Svi ćete u zatvor.
Ajde da ste krali HAC al europski novac.
Strašno
Pa nije baš cili grad bija protiv uništavanja palmica tamo.
Tadašnji gradonačelnik, nekakva hulja iz Vrlike ili tamo neke vukojebine, gorljivo je bio za uređenje tog prostora ovako kako je sad uređen.
Ovaj portal je uredno prenosio službene stavove o tome i nikad nije doveo u pitanje taj projekt uređenja i pilanja palmica.
Arhitekti, naravno zagrebački arhitekti, nekakav bračni par objasnili su da palmice nisu autohtone u Hrvatskoj i da su ih Zadru nametnuli fašisti i da se bez palmica taj prostor oslobađa pa se onda more oblikovati za događanja i slične pizdarije.
Ovaj portal je to uredno objavljivao bez suvišnih pitanja, tadašnja gradska vlast i urbanistički i konzervatori i društvo zadarskih arhitekata nisu se protivili, nitko nije javno prosvjedovao, naprotiv, svim javnim čimbenicima u Zadru je bilo drago da te neautohtone palmice taj podmukli simbol fašističke okupacije budu uništene i da još jedan dio Zadra izgleda ka da je u Hrvatskoj.
Tj bezlično.
Skoro su nas “oslobodili fašističkih palmi” i isprid lipotice al, Bogu hvala, nije uspilo.
Na obrijanoj pustopoljini iz Palače viri izložba Ratka, sa crvenim nabubrenim spolovilom,
Slika i prilika Zadra.
Članak kao da je sastavio AI. Ova mršava stabalca izgledaju kao da bi se jednom rukom mogla izvući iz korijena. Kako su uopće stabla u nadležnosti konzervatora?? Fali jedna čvrsta karika u lancu a to je – dobrobit građana. Konzervatori odluče da se palme iščupaju, Nasadi ih iščupaju. Ali di je onaj koji razmišlja da li to građani žele ili ne? Cijeli grad je bio protiv toga ali oni su odlučili napraviti brisani prostor i nitko nema pravo glasa. Pa otkud im pravo? Kao da su Providurova i Kneževa nešto bogato ukrašene izvana pa da im stabla ne bi zaklanjala izgled?
Nije to poljana Šime Budinića nego pustopoljina …
Nikad te palme kod Sv.Šime neću prežalit….
Što god ste mogli ste unakazili,unazadili,prodali…lipi moj grade uvik te se sitin…
Osim tih palmi, s obje strane ulaza u crkvu, bile su cvjetne gredice ….. sve to ” potaracala ” je grupa” eksperata” i- vinjeračka bura! A sada- pustoš i tuga…
Zdravko Mamić = Turudić = Vladimir Šeks = Andrej Plenković !!!