EU fondovi u posljednjih nekoliko godina oblikovali su razvoj našeg kraja, a dominantnu ulogu u tome imat će do kraja desetljeća. Zadar mora biti dio tih procesa, jer mu to osigurava rast i razvoj, ali i prilagodbu novim trendovima, te tranziciji naše domaće industrije, rekao je sinoć ministar regionalnog razvoja i EU fondova Šime Erlić na uvodnoj prezentaciji panela „Razvoj Zadra i EU fondovi“, održanoj u prolazu između Gradske knjižnice i Centra za mlade.
Cilj panela je bio dati jedan realan pregled stanja stvari u kontekstu razvoja Hrvatske i Zadra, dobrih i pozitivnih trendova rasta koji su sada trenutno prisutni u Hrvatskoj, BDP-u, zaposlenosti, ulaganjima u inovacije, istraživanje i razvoj, o čemu su govorili panelisti – posebni savjetnik predsjednika Vlade RH Zvonimir Savić, predsjednik uprave Tankerske plovidbe Mario Pavić, Stjepan Buljat iz Cognisma i Ana Peroš iz Pelagosa.
Ministar Erlić pokušao je odgovoriti na pitanja razvija li se Zadar, ili su u pravu oni koje tvrde da se iseljava, da je inflacija pojela rast i da je standard pao. Početno razdoblje nakon ulaska u EU 2013. godine obilježeno je većim iseljavanjem zbog slobode kretanja i rada koju su hrvatski državljani dobili, Međutim, s vremenom se odlazak stanovništva smanjuje, Hrvatska ostvaruje gospodarski rast i plaće se povećavaju, pa je motiv za odlaskom sve slabiji. Od 2014. do danas iskorišteno je 12 milijardi iz EU fondova, što jer rezultiralo brojnim projektima koji su promijenili izgled Hrvatske. U Zadarskoj županiji uloženo je 600 milijuna eura, a samo na području grada Zadra 300 milijuna. BDP Hrvatske u trenutku ulaska u EU bio je 45 milijardi eura, sada je 76 milijardi, a sa 60-ak posto europskog prosjeka porastao je na 76 posto. U zadnjih sedam godina prosječna plaća je u projektu dvostruko brže rasla od inflacije, što pokazuje da ipak nije tako crno kako neki pokušavaju dokazati.
Glavno pitanje je kako na kvalitetan način iskoristiti sredstva iz EU fondova koja su nam sada dostupna i napraviti kvalitetnu tranziciju.
– Tu mislim prije svega na prilagodbu na održive načine rada i poslovanja, zelene politike ali i gospodarsku tranziciju, koja uključuje digitalizaciju, nove tehnologije i ulaganja u inovacije. Tradicionalne zadarske industrije poput brodarske, ribarstva i akvakulture, prerađivačke, turizma, kao i sektor IT-a koji je u nastajanju, slijede spomenute trendove i optimistično gledaju na razvoj svog poslovanja u Zadru u vremenu pred nama, rekao je Erlić.
Brojna ulaganja su pred nama koja će Zadru donijeti konkurentnost, poput nastavka ulaganja u Zračnu luku i produljenje piste, željeznicu Zadar-Knin, daljnje širenje i afirmacije zone Crno i novoizgrađeni poduzetnički inkubatori. Tu je i vrlo važno ulaganje Sveučilišta u STEM zgradu, koja treba postati “tvornica novih kadrova” za nove industrije, istaknuo je Erlić.