I dok je većina općina na zadarskom području, osobito onih uz more, mijenjalo i desetak puta svoj prostorni plan uređenja kako bi pogodovali investitorima, Općina Vir ima Plan koji je na snazi iz 2004. godine, a usklađen je sa zakonom 2007. godine
Vir koji je figurirao kao simbol bespravna gradnje, a na kojem je u velikoj akciji bivše HDZ-ove ministrice Marine Matulović Dropulić trenirala strogoću s rušenjem stotinu objekata, godinama je vodeći po kupoprodaji nekretnina (500 eura kvadrat uz more), ostaje i nadalje urbanistički fenomen.
Dugogodišnji načelnik Kristijan Kapović koji je suvereno sudjelovao u nacionalnim raspravama o ilegalnoj gradnji na Viru, podsjeća kako je taj otok 1976. godine povezan s kopnom, a od 1979. godine imao je prostorni plan. Svi su upirali prste u Vir, a zakon o legalizaciji 2013. godine pokazao je kako je 99 posto kuća bilo ilegalno. Grad Zadar je imao 16 tisuća, a Vir 9000 zahtjeva za legalizacijom, ističe Kapović.
Kao posebni savjetnik načelnika Vira za prostorno uređenje, lokalnu samoupravu i ostalo, Kapović je na naš upit pojasnio i zbog čega izmjene PP iz 2011. godine nikada nisu donesene.
Plan kao i njegove izmjene je radio Zavod za prostorno planiranje, a javna rasprava koju su vodili bivša ravnateljica pok. Nives Kozulić uz načelnika Kapovića, bila je burna i fizički incidentna. Rezultirala je s više od 900 primjedbi od koji je dvije trećine bilo onih koje nisu imala veze s prostornim planiranjem, ističe Kapović. U drugom pokušaju općinska vlast je izrade izmjena i dopuna PP povjerila Block projektu koji ih je iznevjerio sukobom interesa oko projekta gradnje benzinske pumpe.
- Važeći PP je usklađen s uredbom o zaštiti priobalja tako što građevinska zona smanjena za 30 posto. U tih 250 hektara ja sam tražio da se izbaci pet hektara koji pripadaju mojoj obitelji. S vlastitim ocem zbog toga nisam pričao godinu dana. Ta zemlja danas bi vrijedila 15 milijuna eura, s obzirom na cijene, kazao je Kapović koji nam je ispričao kakve je sve pritiske doživljavao proteklih 15 godina i to naravno od domaćih.
On je po policiji i sudovima te izložen prijetnjama od 2005. godine.
Kapovićevci su prijedlogom izmjenama PP iz 2011. nudili o urbanizaciji preostalih 200 hektara unutar građevinske zone, ali se od toga odustalo. Iako je važećim Planom predviđena izrada 36 urbanističkih planova uređenja (UPU) tog neurbaniziranog područja, prema informacijama Kapovića, Općina Vir do sada nije dobila niti jedan zahtjev privatnih investitora za izradom UPU-a.
I dok je županijski odjel, prema procijeni Kapovića u posljednjih 15 godina izdao oko dvije tisuće građevinskih dozvola za Vir, u građevinskoj zoni od 650 hektara ostalo je 29 posto neizgrađenog i neurbaniziranog prostora. – Nema hitnosti ni zakonske osnove za novim izmjenama PP Vira, tvrdi Kapović kao posebni savjetnik,
Nova većina u Općinskom vijeću Vira prvo što je tražila jesu izmjene PP tako što će se povećati građevinska zona u kojoj su njihove parcele, navodi Kapović i dodaje kako su zaboravili da samo izvršna vlast, a to je načelnik, može to predložiti.
Prije tri godine, Općina Vir je izabrala Urbanistički zavod Hrvatske koji je snimio stanje na Viru. Oni neće mijenjati PP tako što će provesti urbanizacija terena, već će se donijeti restriktivne mjere za kvalitetniju gradnju, najavljuje Kapović ono što bi trebao biti glavni kriterij prostornog planiranja.
Urbanizam je davno izgubio bitku pod pritiskom investitora preko političara koji izrađivačima, odnosno struci nameću svoja pravila. Da ne kažemo krinke kao što su hoteli s 4 zvjezdice u neboderima sa stanovima.