Ministarstvo poljoprivrede odredilo je kvote za izlov tune plivaricama tunolovkama u 2024. godini. Riječ je o redovitom postupku koji se provodi kako bi se zaštitio riblji stok, u ovom slučaju tune, a ovisi o kvoti koju Hrvatska dobije svake godine. Ona je varijabilna i ovisi o nizu čimbenika, a najvažniji je procjena stanja s „populacijom“ tune.
U odnosu na prijašnje godine dogodila se promjena vlasništva u Kali tuni, koju je bivši japanski vlasnik Jiro Kambe prodao Maltežanima, a oni postavili svoju upravu. Kali tuna svoju je djelatnost tunolova prebacilo u povezano društvo MB Lubin, koje je za svoje tri plivarice – Neptun I, Neptun II i Hrvatski uspjeh, dobilo pravo na izlov oko 210 tona živih tuna. Kako se tune u ribogojilištima nakon ulova dohranjuju, količina njihova mesa koje se izvozi u Japan bit će daleko viša.
Kaljani su pioniri tune, pa ne čudi da je na popisu još Kaljana – Tuljan ribarstvo ribaricom Tuljan dva izlovit će 92 tone tuna, plivarice Kali i Marlin u vlasništvu Marine Njiva (osnivač je bila Jadran tuna) bacit će mreže na 93 tone, a Teši Tunolov sa svojom Tacomom ide po 63 tone.
Na zadarskom području porast će i ulov plivarica u vlasništvu Milana Mandića i njegovog partnera Ante Gotovine, kojega je uveo u posao. Mandićev San-Žak ima brodove Kornat i Carica, kojima je odobren ulov 86 tona tuna, a Pelagos II Pelagos Net Farme, u vlasništvu Ante Gotovine, izlovit će 69 tona.
Najveći „igrač“ ipak je izvan zadarskog područja – Sardina iz Postira je za svoja dva broda Sardina I i Sardina II dobila kvotu od oko 230 tona.
Svi oni tunu moraju izloviti od 26. svibnja do 15. srpnja 2024. godine, a inspektori će strogo nadzirati količinu ulova.