Kazalište lutaka prvi put će se predstaviti s mjuziklom koji će na tamu Andersenove priče, svijet bajke predstaviti kroz pjesmu, ples, glumu, ali i lutke.
Mjesec i pol dana pripremao se taj jedinstveni projekt koji je uključio već poznato ime redatelja Roberta Boškovića sa svojim timom, novi aranžman svjetski poznatog Alfija Kabilja te libreto Hrvoja Hitreca.
Dubrovčanin Robert Bošković ponovno se vratio u Kazalište lutaka nakon što je prije dvije godine postavio glazbeno-plesni lutkarski spektakl Petar Pana. Autor najvećih lutaka iz Petra Pana, Patricio Alejandro Aguro Marino sada je uz scenografiju napravio i kostime, bolje rečeno krinoline iz 19. stoljeća.
– S Petrom Panom smo otvorili Glazbene večeri prije dvije godine i nakon toga smo se odlučili opet za jednu glazbenu formu. Nadam se da ćemo opet iznjedriti djelo koje će oduševiti naše male i velike sugrađane, rekla je ravnateljica Iris Pavić Tumpa koja je morala osigurati i novac za tu veliku produkciju. Bošković je još jednom pokazao kako se velike komplicirane stvari mogu napraviti jednostavno.
Gostujući redatelj pohvalio je njezinu hrabrost da u Gradu u kojem se previše, kazao je Bošković, ne mari previše za kazalište, napravi jedan takav iskorak.
Gotovo cijeli glumački ansambl sudjeluje u predstavi. Dvije glumice s posebnim zadovoljstvo izrazit će svoje svestrano glumačko poslanje. Anđela Ćurković Petković obilježit će s ovom premijerom 30 godina svog rada u kazalištu lutaka koji je, kako je kazala njezin drugi dom.
Za istu obljetnicu, Sanja Grgina je poželjela puno kazalište s ovom predstavom, ali i njezin nastup izvan Zadra.
Najmlađa članica ansambla Ana Cmrečanjak sretna je što je dobila priliku sudjelovati u tako velikom projektu. Osobito što sam kroz pripremu predstave upoznala Patriciju Gospić, jednu sjajnu zadarsku plesačicu koja je napravila koreografiju za ovaj mjuzikl, kazala je mlada gumica koja je na konferenciji za novinare pročitala i ostala imena članova ansambla: Irena Bausović Tomljanović, Gabrijela Maštrović Maštruko te Lina Brozića i Dominika Karakašića. Među animatorima su Vjera Vidov, Josip Mihatov, Juraj Aras i Radojka Kozulić.
Puno je više imena među pjevačima, od kojih je većina iz kazališnog dječjeg zbora Tintilinić te prijatelji iz OŠ Petra Preradović. Korepetitorica je Iva Mustać Klarić.
Ravnateljica je uključila zadarske kreativne snage, pa je tako autorica slike plakata Silvijana Dražević.
Mjuzikl Andersenove priče sveden je na sat i 10 trajanja, a namijenjen je za publiku od 7 do 77 godina. U najavi premijere, obećano je veliko djelo zadarske kazališne scene.
Robert Bošković je poznati majstor za velike glazbeno-scenske spektakle kojeg je promovirao Krešimir Dolenčić, a Sanja Grgina je izrazila zadovoljstvo rada i učenja od Boška, kako ga je nazvala u prijateljskom odnosu koji se uspostavi između glumaca i redatelja.