Grada Zadar je objavio nacrt odluke za otvaranje Centra za mlade koju je vijećniku Damiru Biloglavu (DP) pokazao gradonačelnik Zadra Branko Dukić. Taj nacrt odluke na e-savjetovanju je do 2. srpnja, a vijećnik je dobio uvjeravanje gradonačelnika kako je to gotova stvar. Nacrt odluke kao takav ne zadovoljava vijećnika Biloglava čiji glas za proračun time, prema njegovoj izjavi, postaje upitan.
Dukić je pak prošlog tjedna javno pozvao sve građane i zainteresiranu javnost da se uključi u proces savjetovanja i dostavi svoje prijedloge i mišljenja. Samo dva dana nakon početka savjetovanja, Grad je objavio i natječaj za prvu fazu opremanja interijera Centra za mlade prema procijenjenoj vrijednosti od 21 tisuće eura bez PDV-a za radne stolove, stolice, nekoliko računala i ormara. Od izvođača se ne traži da sanira oštećenja i vlagu koja je nastala u posljednje dvije godine dok je Centar zjapio prazan. Ako namještaj ne dolazi u prostor koji prokišnjava, moguće je da je Grad potiho riješio problem. Ponude se zaprimaju do 28. lipnja, a nakon sklapanja ugovora, izvođač ima rok od 45 dana za završi posao.
Kako se navodi u Nacrtu odluke o radu Centra za mlade, njome se utvrđuju uvjeti i način raspolaganja „Centrom za mlade“ te kriteriji za davanje na korištenje prostorija u Centru udrugama i umjetničkim organizacijama. Iskazivanje interesa za korištenje prostora bilo je još u ožujku. Ključna je već prva rečenica jer potvrđuje da je gradska vlast ipak odustala od naziva Centar za suvremenu umjetnost, kulturu i mlade, a za što se u posljednje vrijeme najglasnije zalagao vijećnik Biloglav.
Međutim, on je već izjavio da nije zadovoljan samo s promjenom imena te da je, osim toga, htio da glavne aktivnosti Centra budu zbrinjavanja djece kojima treba psihosocijalna pomoć preko udruga. Odlukom koja je na savjetovanju prioritetno područje djelovanja „su mladi i podrška mladima kroz savjetovalište za mlade, klub za mlade, info centar te aktivnosti i programe neformalnog obrazovanja, izvannastavnih aktivnosti, umjetnosti, kulture, tehničke kulture, STEM-a, kulturnog amaterizma, suvremenih kulturnih i umjetničkih praksi, urbane kulture, razvoja poduzetničkih kompetencija, održivog razvoja, aktivnog građanstva, volonterstva, inkluzivnih programa, programa zaštite prirode, ekologije, baštine te urbanih sportova“.
Nadalje, Odlukom se definira da će se početak rada i poslovanje Centra financirati iz gradskog proračuna te se predviđa tri modela korištenja prostorija. Iz njih je jasno da se ne radi o nikakvom participativnom upravljanju Centrom jer gradonačelnik imenuje povjerenstvo koje će odlučivati o natječaju i bodovati prijave udruga.
Prvi model korištenja Centra podrazumijeva javni natječaj za osam uredskih prostorija (po 36 kvadrata) na koji se mogu prijaviti udruge i umjetničke organizacije, a u prijavi će morati dostaviti razrađen program za godinu dana u Centru. Bodovat će se godine aktivnog djelovanja, broj ciljane skupine, broj članova prijavitelja, provedene aktivnosti, ostvareno sufinanciranje i broj partnerskih organizacija s kojima će se koristiti prostor u Centru, ostvarene narade i konačno opis projekta, programa i aktivnosti, što znači da će zainteresirane udruge morati ozbiljno pripremiti dokumentaciju ukoliko se odluče natjecati za mjesto u Centru.
Naknada za korištenje prostora iznosit će 0,13 eura po kvadratu, a uz to Odlukom je određen i paušalni iznos za režije u iznosu od 20 eura po kvadratu mjesečno.
Natječaje će izrađivati i objavljivati Povjerenstvo koje osniva gradonačelnik, a sastojat će se od dva člana, predsjednika i njihovih zamjenika, a gradonačelnik zadržava pravo da „u interesu Grada Zadra, bez obrazloženja, zaključkom poništiti cijeli natječaj ili pojedinu lokaciju iz natječaja“.
Drugi model je neposredna dodjela za terminsko korištenje neke od sedam dvorana u Centru (od 60 do gotovo 140 kvadrata). Udruge i umjetničke organizacije koje ne naplaćuju članstvo niti programe, koristit će prostorije Centra za terminsko korištenje bez naknade, ali uz obvezu prethodne prijave i podnošenje izvješća o provedenim aktivnostima. Stalni terminski korisnici imat će povoljniju cijenu i plaćat će tri eura, periodični korisnici sedam eura, a komercijalni korisnici prema „cijeni određenoj sukladno tržišnoj cijeni“.
Treći model je dnevno korištenje co-working prostora na prvom katu (74 metara kvadratnih) sukladno dnevnoj najavi i prijavi korisnika, a sve bez naknade.
Daleko je to od modela kakav su htjeli mladi, a o čemu su istraživanje (uz EU podršku) proveli zadarski sociolozi Željka Tonković i Krešimir Krolo koji su svoje prve rezultate predstavili 2019. godine kada su zaključili: “Ono u čemu su se složile sve tri skupine je mišljenje oko upravljačkog modela Centrom. Svi oni najviše povjerenja imaju u udruge i stručnjake u radu s mladima te umjetničko-stručne aktere, a vrlo nisko povjerenje imaju u političko-menadžerski model upravljanja (grad Zadar, Zadarska županija, mladeži političkih stranaka).”