Tunuara – manifestacija kojom se obilježava stoljetna ribarska tradicija Kali na otoku Ugljanu počela je obilaskom nove ribarske luke u Veloj Lamjani, gdje su se okupili predstavnici više ministarstava te stručnjaci iz područja ribarstva, kao i tamošnji ribari, izvijestio je Radio Zadar.
Ribarska luka vrijedna više od pet i pol milijuna eura i financirana najvećim dijelom europskim novcem, druga je je u Zadarskoj županiji i osma na Jadranu. No, tu se ne misli stati, poručio je župan Božidar Longin: Mi radimo još jednu ribarsku luku, ona je u fazi projektne dokumentacije, to je ribarska luka u Biogradu., izjavio je Longin.
A koji su najveći prigovori ribara bili dosad podsjeća ravnatelj Uprave ribarstva u Ministarstvu poljoprivrede Ante Mišura: Uvijek je bio problem iskrcajnih mjesta, priveza i mislim da smo počeli rješavati s ribarskim lukama, i da ćemo dalje nastaviti.
Ribarske luke te prateća lučka infrastruktura gradili su se u suradnji više ministarstava podsjeća državni tajnik u Ministarstvu mora Josip Bilaver i ističe koliko je u takve projekte uloženo u mandatu zadnje dvije Vlade: Preko 400 milijuna eura baš u lučku infrastrukturu, jedan dio su eu sredstva, a drugi dolazi i nacionalnog proračuna.
Ministar regionalnog razvoja i europskih fondova Šime Erlić istaknuo je kako je upravo u plavom gospodarstvu velika prilika Hrvatske u povlačenju europskih sredstava: Kada gledamo plavu ekonomiju u Hrvatskoj procjene kažu da je tu preko 170 tisuća ljudi zaposleno, a to daje 3,6 milijardi eura bruto dodane vrijednosti, i tu su upravo sektori koji daju jednu nama prednost od obalnog turizma, brodogradnje,ribarstva i akvakulture .. .
No, ribari i dalje upozoravaju na probleme. Obitelj Božidara Blaslova s 15 je brodova spala na jedan. Godinama se im izazovi brojna ograničenja te smanjenje ribolovne flote: Dolazimo iz mjesta Kali, najribarskijeg mjesta po pitanju tunolova i plivarice srdele, svi mi kažemo ako je ovdje 40 brodova, sutra ne bi mogli ribariti, ako ćemo svi krenuti u turizam,nije ni to pravi put.
Ribarima na ruku ne idu ni sve više temperature mora i invazivne vrste kaže dr. Natalija Dunić sa splitskog Instituta za oceanografiju i ribarstvo: Koliko vidim nisu invazivne toliko ratoborne prema domicilnim vrstama, ali je samo pitanje vremena i zaista što će nas čekati u budućnosti, trendovi koji su sada ne idu nam u korist.
A koristi će ribari imati barem od nove luke koja je sada spremna za skladištenje ribe, siguran vez i pohranu ribarske opreme.