Tržnica u Rovinju postala je mjerilo cijena autohtonog voća kao što su trešnje i smokve gdje je kilogram u sezoni koštao 20 eura.
Neki su na zadarskoj pijaci pozivali na rovinjske cijene kako bi opravdali svoju najveću cijenu domaćih trešanja koje su cjenovno dohvatile razinu zapadnih zemalja EU.
Sada su cijene smokava iz Rovinja, nametnute kao informacija koja govori o tome kako smo skupi. Večernji list je 1. srpnja zabilježio da je kilo smokava 20 eura.
Tada su se na zadarskoj pijaci prodavale po pet eura.
Danas im je cijena 6 eura, jer se gospođa koja povremeno dođe nada kako će ona koja ih gotovo jedina prodaje, imati prilike za zaradu. Jučer su na drugom štandu bile po pet eura, i to vlastite, uvjeravala je prodavačica.
Smokva je “bogomdano” voće, ali posljednjih godina se prodaje po prevelikoj cijeni, naravno, zbog turizma. U smokvu se ništa ne ulaže, ali se na žalost od nje ništa i ne uzima.
Idealno je to i zdravo voće koje se sušenjem može pretvoriti u deliciju koju mi uglavnom uvozimo, a marmelada od smokve je poslastica i za one koji je ne vole kao svježe voće. Najveća promotorica smokve Sandra Babac govorila je kako najmlađima ne treba kupovati “papice” u bočicama, jer prerađena smokva s prirodnim šećerom je sve što im treba.
Ispada da smokvu više vole turisti nego domaći. U bodulima, iliti ga na zadarskim otocima, odnose se prema smokvi kao prema samoposluživanju. Ispričala je nam je ovih dana mještanka s otoka Pašmana, gdje su inače vrtovi na meti, kako ih je zatekla s kašetom na svojoj smokvi. Opravdanje im je kako smokve ionako propadaju, kazala nam je žena iz Neviđana koja smatra kako je to krađa.
To je istina, i bodule ljuti što su turisti nepristojni i što se prema njima odnose kao domorodcima te će im oni pokazati kako u smokvi imaju blago koje ne znaju cijeniti.
Tko će brati smokve po otocima i donijeti ih u Zadar ili Biograd prodavati, a tko će ih prerađivati? Imaju boduli pametnijeg posla, ali smokve su njihove.