Cijeli Debeljak dva dana je po najvrućem dijelu ljeta bio bez vode jer je netko neovlašteno zavrnuo ventil na glavnom šahtu! Ovu nevjerojatnu diverziju otkrili su radnici Vodovoda koji su, prema riječima direktora Tomislav Mateka, jučer cijeli dan bili na terenu kako bi otklonili probleme s vodoopskrbom do kojih je, vjerovali su, došlo do pada tlaka u pumpama iz vodocrpilišta i manjka vode u sustavu. Pokazalo se ipak da je za sve kriv ljudski faktor.
– Naši radnici otkrili su da je ventil glavnog šahta zatvoren. Počeli smo postupno otvarati ventil kako ne bi došlo do pucanja cijevi zbog naglog povećanja tlaka te očekujemo da će se vodoopskrba normalizirati kroz sat-dva vremena. Pozvali smo policiju jer se radi o sabotaži, kaže Matek.
Što se tiče problema s vodoopskrbom diljem Zadarske županije, kaže kako su razlozi hidrološki uvjeti, odnosno suša, veliki broj turista a s njima i veća potrošnja, neovlašteni upade i noćne krađe, zbog kojih su ispražnjene vodospreme Jovići, Slivnica, Podgradina i Zemunik Gornji.
– Bez ovih vodosprema ne možemo omogućiti stalnu opskrbu vodom građanima na tom području. Uspjeli smo napuniti vodospreme u Slivnici i Podgradini, djelomično u Zemuniku, a u Jovićima nismo. Manji je problem ukradena voda, a veći rušenje sustava do kojeg dolazi do toga. Po našim parametrima je u nekim mjestima trebalo biti vode i zato smo posumnjali da je neto zatvorio ventile, kaže Matek.
Što se tiče optužbi s benkovačkog područja, kaže kako voda nikome nije zatvorena, nego je dogovor da se voda sa Zrmanje uzima samo u određenim satima, a ostatak vremena iz drugih vodocrpilišta koje imaju (Kožlovac i Kakma). Slični dogovori postoje i za područje Vira, jer je pritisak potrošnje toliki da bi svako neracionalno trošenje dovelo do pada cijelog sustava.
– Mi smo posljednjih godina promijenili dvije pumpe na vodocrpilištu Dolac na Zrmanji, a ove jeseni promijenit ćemo još dvije. Kada je građeno 1982. godine, rečeno je da je to rješenje za 20 godina, a prošlo je više od 40. Kapaciteti vode na Zrmanji ipak nisu ugroženi, za razliku od Bokanjačkog blata koji su gotovo presušili, što stvara probleme prema Viru i Kožinu. Imamo veliki EU projekt, u roku od tri godine trebala bi biti spremna aplikacija prema EU fondovima i tada bismo napokon riješili probleme s opskrbom vode u ljetnim mjesecima, kaže Matek.