Vjerojatno nitko ne zna što je to održiv turizam kojeg propagira državna vlast i nudi novi zakon o turizmu, ali da se događa neodrživ turizam, to je jasno kao vedar ljetni dan koji za olakšanje domaćem življu danas nije svanuo u Zadru. Nesumnjivo će se i ovaj dan nakon Vele Gospe, kada je bilo uobičajeno da završava glavna sezona, pretvoriti u turistički kolaps Poluotoka.
Ovo ljeto, ove turističke sezone, sve je došlo do izražaja: od nesnosne vrućine do praznih apartmana za srpanjske žege. Da su Zadar i zadarsko područje prekapacitirani, potvrđuje se danima. Ljeto za medije više nije sezona kiselih krastavaca, jer ih svakodnevno bombardiraju vijesti iz policije s kojima je povezan ekstra napor medicinskih službi u zadarskoj bolnici. Sirene Hitne i Vatrogasaca podsjećaju na zvukove velegrada, a Zadar je mali grad za svu tu masu koja se svake večeri slijeva prema povijesnoj jezgri.
Bezglavo traženje parkirnog mjesta stotina vozača stranih registracija, postala je opasnost za domaće, jer su strani izgubljeni. Mnogi su uzdaju u GPS, a promet u Zadru je katastrofalno loše rješenje. Prometnice s nevidljivom horizontalnom signalizacijom dodatna su opasnost uz nepropisne nogostupe te romobile i motoriste.
Milijuni europskog novaca koje je Grad utroši u tzv. pametni promet, a tek oni u aplikaciju za slobodna parkirna mjesta, dovode do gorko – bolnog osmijeha onih koji znaju „u što je igra“.
Ona je odavno izigrala Zadrane kojima gradska vlast obećava javnu garažu na Ravnicama kao i one kvartovske iz najava aktualne vlasti. Ravnice koje su bile JNA garaža, u vlasništvu Države, pretvoren je u stihijsko parkiralište, dok pročelnik za komunalne djelatnosti provodi svoj promašeni projekt oduzimanja mjesta na obodima Grada za dostavu. Policija puni proračun naplaćujući kazne na Muraju.
Isti resor puca po šavovima: od prometnog užasa, do kantuna punih nakupina smeća kojeg Čistoća ne stigne ni pokupiti, do pucanja zastarjele vodovodne mreže.
Građani su očajni, osobito oni koji su „žrtve“ turizma, dok oni koji od njega žive ili dodatno zarađuju, imaju drugu vrstu problema.
I njima sigurno smeta što su njihovi gosti izloženi bum- bum zvuku koji se pojačava od 1 do 3 sata ujutro i dopire iz kluba na otvorenom koji se nalazi na Trgu pet bunara sve do Bilog briga.
Koji komunalni redari, kakvo mjerenje jačine zvuka i ispisivanje kazne na licu mjesta – priča za malu djecu koju je usvojilo i Gradsko vijeće u ništa.
Za sav taj stihijski turizam, bolje rečeno pohlepu o kojoj je govorio HDZ-ov gradonačelnik na otvaranju Dubrovačkih ljetnih igara, službeni Grad Zadar nema primjedbi. U akciji je i splitska gradska vlast protiv klubova i nereda u Marmontovoj ulici.
Gradonačelnik Šibenika, također iz redova HDZ-a, napravio je grad po mjeri stanovnika i turista – nema kukuruza i sladoleda po ulicama, nema gužve masovnog turizma, ima vrhunske glazbene događaje zbog kojih se hodočasti u taj grad tvrđava.
Samo vlasti u Zadru mudro šute kao da je sve u najboljem redu – njih samo zanima kako će donijeti proračun, a još više provući urbanističke i prostorne planove. Ne vide u što se pretvorio Grad, ne žele čuti vapaj Zadrana koji je upućen medijima.
Gradskih vlasti nema niti u turističkoj paradi za uljepšavanje slike o svojoj sposobnosti i dalekovidnosti – jer Zadar će jednog dana postati Monte Carlo. Do tada treba preživjeti ovaj neodrživ turizam brojki, brojanja novca i brze prehrane.
I prilagoditi se kao Venci u Foši koji je donedavno bio prodavao morske zvijezde, a sada je od svoje pudlice napravio zvijezdu s kojom se djeca turista slikaju i to se naplaćuje kao i fotografiranje s divljim životinjama na Rivi. Kao što će turisti raditi uspomenu iz Zadra, postavljen uz kič s dna Jazina, koji simbolizira doprinos gradskih i turističkih vlasti ovoj sezoni, predstavljen kao najnovija zadarska atrakcija.