Iz ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom dobili smo priopćenje na temu Diskriminatorni govor – upozorenje i preporuka na objavljeni tekst o poništenom natječaju u Kazalištu lutaka u kojem je intencija bila reći kako su te zakonske odredbe o pravu prednosti samo forma na koju se pozivaju oni koji politički manipuliraju kroz natječajni postupak.
Uz ispriku invalidima, objavljujmo priopćenje u cijelosti:
Poštovani,
Pravobranitelju za osobe s invaliditetom skrenuta je pozornost na članak pod naslovom „Poništen natječaj za ravnateljsko mjesto u Kazališta lutaka jer nije imalo poveznicu na prednost za civilne stradalnike” koji je objavljen 7. kolovoza 2024. godine na portalu 057info. Članak je potpisan s D.M.
Osvrćući se na moguće razloge poništenja natječaja za ravnateljsko mjesto, autor/ica članka, među ostalim, navodi da je „sporni natječaj imao među uvjetima braniteljsku prednost, kao i onu koja se odnosi na invalidnost, što je prilično manipulativno kad se zna da osoba na ravnateljskom mjestu mora imati fizičke sposobnosti za organizaciju i reprezentaciju.”. lz navedenog, nameće se zaključak da je autor/ica članka mišljenja da osobe s invaliditetom ne mogu biti kvalitetni kandidati za ravnateljsko mjesto upravo zbog invaliditeta, budući da smatra da osobe s invaliditetom nemaju fizičke sposobnosti za organizaciju i reprezentaciju koje zahtijeva ovo radno mjesto.
Upozoravamo kako iskazani stav autora/ice da bi izbor kandidata s invaliditetom za mjesto ravnatelja predstavljao neku vrstu manipulacije u okviru natječajnog postupka i time doveo u pitanje zakonitost izbora, potiče i širi diskriminaciju na osnovi invaliditeta. Takvo oblikovanje da osobe zbog svog invaliditeta nisu sposobne za obavljanje određenih zadataka radnog mjesta može predstavljati diskriminaciju na osnovi invaliditeta kako je definira Zakon o suzbijanju diskriminacije (Narodne novine, broj 85/08 i 112/12), jer predstavlja povredu dostojanstva osobe i uzrokuje ponižavajuće i uvredljivo okruženje. lnvaliditet nije zapreka za rad, a osobe s invaliditetom imaju pravo na osiguravanje razumne prilagodbe na radnom mjestu. Mnoge osobe s invaliditetom obavljale su i obavljaju najsloženije poslove.
lskazani negativni stav autora/ice članka o radnom potencijalu osoba s invaliditetom predstavlja očitu predrasudu prema njihovim mogućnostima za rad na rukovodećim mjestima, a ujedno je još jedan primjer teško otklonjivih prepreka s kojima se svakodnevno susreću osobe s invaliditetom pri traženju zaposlenja. Pravobraniteljevu reakciju na članak zatražila je osoba koja nije osoba s invaliditetom što zorno pokazuje kako su vaši čitatelji prepoznali uvredljivo postupanje prema osobama s invaliditetom Dodatnu težinu tome pridodaje okolnost da je članak objavljen na čitanom regionalnom portalu te da će se moguće natječaj za ovo radno mjesto ponovno raspisati i biti u fokusu zainteresirane javnosti. Novinarstvo je profesija od koje se očekuje osviještenost o pitanjima ljudskih prava, nediskriminacije, tolerancije i prihvaćanju različitosti.
S obzirom na navedeno preporučujemo da na svom portalu objavite ovo upozorenje.
Pravobranitelju za osobe s invaliditetom redovito se pritužuju osobe s invaliditetom zbog nejednakih uvjeta u odnosu na ostale kandidate prilikom provođenja natječajnog postupka za zapošljavanje u državnim i javnim službama, uskrate prava na razumnu prilagodbu i redovnu nemogućnost ostvarivanja prava prednosti pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima sukladno Zakonu o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom. Pravo prednosti pri zapošljavanju zakonsko je pravo osoba s invaliditetom, propisano Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (Narodne novine, broj 157/13, 152/14, 39/18 i 32/20), a ostvaruje se pod jednakim uvjetima i to ukoliko osoba udovoljava svim traženim uvjetima propisanima natječajem ili oglasom. Odredbom članka 9. ovog Zakona izrijekom je propisano koja su državna tijela, javne ustanove i pravne osobe dužne prilikom zapošljavanja osobi s invaliditetom dati prednost pri zapošljavanju pod jednakim uvjetima.
Ujedno skrećemo pozornost na potrebu korištenja ispravne terminologije kad se govori o osobama s invaliditetom jer već i sam naziv kojim govorimo o određenoj grupaciji otkriva naše mišljenje ili bolje rečeno predrasude o toj skupini kao i nepoznavanje izazova s kojima se ta grupacija suočava. Termin poput „invalid” koji se koristi u članku je neprihvatljiv izraz koji veže negativnu konotaciju. Preporučujemo koristiti termin osoba s invaliditetom kojim se izražava naš stav da se osobi s invaliditetom pristupa na ravnopravan način i da je se gleda kao cjelovitu osobu čime se poštuje dostojanstvo svake osobe s invaliditetom. To je posebno važno zbog nerazumijevanja društva za specifičnosti koje proizlaze iz pojedinih vrsta invaliditeta i brojnih predrasuda koje su dio naše kolektivne svijesti, a mogu se izmijeniti jedšno ulaganjem svjesnog napora kroz edukacije i bolje upoznavanje ljudske različitosti koju predstavlja invaliditet.
Molite da nas sukladno odredbama članka 10. Zakona o pravobranitelju za osobe s invaliditetom (Narodne novine, broj 107/07) izvijestite o poduzetom povodom predmetnog upozorenja.
Pravobranitelj za osobe s invaliditetom
Darijo Jurišić