Nauta Lamjana, tvrtka u čijem je vlasništvu remontno brodogradilište u uvali Vela Lamjana, poslala je zahtjev na Ministarstvo zaštite okoliš i zelene tranzicije za postupak ocjene o potrebi procjene utjecaja na okoliš izgradnje sunčane elektrane na lokaciji iznad brodogradilišta.
Procijenjena godišnja proizvodnja električne energije je gotovo 10 milijuna kilovat sati, a primjerice za najveću sunčanu elektranu u Hrvatskoj koja se otvorila prošle godine, onu u Obrovcu, procjena godišnje proizvodnje iznosi 11,3 milijuna kilovat sati što je dovoljno za opskrbu oko 3.500 kućanstava. Prema planu, proizvedena električna energija predavat će se u energetsku mrežu, a za to će se izgraditi i dvije nove trafostanice.
Željko Dilber, preuzeo je direktorsko mjesto u Nauti Lamjani 2020. godine, a od 2019. bio je registriran kao direktor Marine Preko, Harpuna i tvrtke Preko koja je investitor novog hotela lanca Hilton u Preku. Sve te tri firme imaju nekretnine na području općine Preko, a njihov je osnivač tvrtka Mooring iz Zagreba.

Lokacija zahvata je iznad postojećeg remontnog brodogradilišta Nauta Lamjana, smještenog u uvali Vela Lamjana na administrativnom području Općine Kali. Kako se navodi u Zahtjevu, pristup sunčanoj elektrani bit će omogućen postojećom lokalnom cestom uz izgradnju interne prometnice u smjeru sjeverozapad-jugoistok, odnosno u smjeru pružanja planirane sunčane elektrane.
Planirana je sunčana elektrana instalirane snage 7,07 MW, prilikom čega je ukupna površina obuhvata zahvata oko 8,66 hektara, a površina na kojoj je planirano postavljanje fotonaponskih panela iznosit će oko 3,07 hektara. Zahvat obuhvaća postavljanje nosive konstrukcije za montažu fotonaponskih panela, dvije trafostanice, invertera, razvodnih niskonaponskih ormara, električnih i komunikacijskih kabela. Točka spajanja planirane solarne elektrane biti će uspostavljena u planiranoj trafostanici koja bi se nalazila na samoj parceli u istom području obuhvata. Lokacija zahvata će se ograditi ogradom visine 2 m.
Detalji o zahvatu nalaze se u Elaboratu zaštite okoliša koji je izradio u travnju 2024. godine ovlaštenik VITA PROJEKT d.o.o. iz Zagreba.
Uzevši u obzir proračunatu, procijenjenu količinu ukupno proizvedene (dio koji se predaje u mrežu i dio koji se predaje u baterije) električne energije za godinu dana od gotovo 9,8 milijuna kWh izračunato je da se sunčana elektrana smanjiti oko 1.500 tona emisije CO2 u zrak.

Dobro nam ide, imamo tek oko 35 godina državu . Talijani su na Siciliji čekali 19 stoljeća , da Cosa nostra preuzme vlast…
Zašo privatne investicije u proizvodnju struje preko sunca i vjetra. Zašto Hep to ne radi i zašto preko jeftinije proizvodnje građani nemaju jeftiniju struju. To su zicer investicije. Zašto nešto što je od svih nas kao sunce i vjetar a isto i rijeke za hidro proizvodnju struje privatiziraju pojedinci a mi plaćamo. Ali ništa to nije slučajno
https://www.telegram.hr/politika-kriminal/otkrivamo-novi-besprizorni-skandal-tvrtka-koju-vodi-mocni-hdz-ovac-od-vlade-dobila-49-milijuna-eura-za-privatni-hotel/
pare vaše, ideje naše
Pozdrav ekipi mehan…Ivi,Marinu,Venciju,Silvanu,a ovi iz transporta nek puše…ha,ha,ha. Neka vam dignu plaću ili ću ja morati opet doli.