Kornat Ittica, nakon Cromarisa, druga po veličini tvrtka za uzgoj bijele ribe, planira povećanje proizvodnih kapaciteta. Na tom uzgajalištu već provode uzgoj 2.145 tona brancina i orada godišnje za što su 2015. godine proveli postupak procjene utjecaja na okoliš i dobili zeleno svjetlo od Ministarstva, a sada od Ministarstva traže da odluči hoće li za povećanje uzgojnih kapaciteta na 2.534 tona morati izrađivati novu procjenu.
Kornat Ittica u vlasništvu je talijanskih tvrtki, a u 2022. bili su 10. najveći izvoznik u županiji (podaci HGK) i to većinom na talijansko tržište. Kao član uprave naveden je Zadranin Denis Pece koji je prije dolaska u Kornat Itticu, bio direktor u Cenmaru, odnosno Cromarisu u sastavu Adris grupe.
Predmetne izmjene obuhvaćaju podizanje prosječne mase na izlovu s dosadašnjih 394,3 grama na 470 grama uz iste uvjete nasada i stopu preživljavanja te bi se time kapacitet uzgajališta povećao na proizvodnih 2.534 tona. Za realizaciju planirane tehnološke promjene planiraju se dodati dva nova kaveza promjera 16 metara unutar Flote B te se time broj kaveza u predmetnoj floti povećava sa dosadašnjih 18 na 20. Detalji o zahvatu nalaze se u Elaboratu zaštite okoliša, koji je u lipnju 2024. godine izradio ovlaštenik DVOKUT ECRO d.o.o. iz Zagreba, objavljenom uz ovu Informaciju.
Na istom području, uz Kornat Itticu, Jadran tuna ima dozvolu za uzgoj 1.500 tona tune godišnje.