Građanska inicijativa “Tko je moj liječnik?” pozvala je roditelje, članove širih obitelji i sve građane da upute mailove više desetaka adresa u Zadarskoj županiji, Ministarstvu zdravlja, Ministarstvo rada i više tijela koja se bave zaštitom djece, u kojem će upozoriti na višegodišnji nedostatak primjerene pedijatrijske skrbi u Zadarskoj županiji. „Ovaj problem traje godinama, a naša djeca još jučer su ostala bez prijeko potrebne zdravstvene zaštite, što je postalo neodrživo i alarmantno“, upozoravaju iz inicijative, koja je dostavila i unificirani tekst koji bi poslali institucijama.
– Pišem Vam kao zabrinuti roditelj djeteta iz Zadarske županije, kako bih ukazala na dugogodišnji problem koji se tiče manjka pedijatara te sve većeg zanemarivanja pedijatrijske skrbi u našem kraju. Naša djeca su zakinuta za osnovno pravo na zdravstvenu zaštitu, a sadašnja situacija dodatno pogoršava već postojeće probleme.
Trenutno se suočavamo s time da pedijatrica koja je na bolovanju ne može pružiti potrebnu skrb, dok druga pedijatrica, koja nije prisutna na radnom mjestu, ostavlja mnoge pacijente bez potrebne pomoći. Time je broj djece koja su bez adekvatne pedijatrijske skrbi alarmantno visok, a roditelji su primorani tražiti rješenja koja su neregularna i izvan propisanih procedura.
Nadalje, postojeći pedijatri u bolnici, koji su ionako preopterećeni, ne mogu riješiti ovaj problem jer nisu ovlašteni propisivati recepte, doznake za ortopedska pomagala, uputnice i putne naloge. Iako bolnica može pružiti hitnu skrb, pedijatri u bolnici ne mogu pokriti dugoročne i svakodnevne potrebe djece, poput preventivnih pregleda, sistematskih pregleda, ili kontinuirane terapije, što bi trebala obavljati primarna zdravstvena zaštita. Sustav primarne zdravstvene zaštite treba osigurati da se ne stvaraju gužve u bolnici koja je ionako potkapacitirana i preopterećena. Zakonitost ovih postupaka je također ugrožena, jer pedijatri koji nisu službena zamjena ne smiju obavljati ove zadatke, iako mnogi to čine kako bi pomogli obiteljima. Time se ne samo ugrožava sustav, već i ti pedijatri, koji riskiraju vlastitu karijeru zbog želje da pomognu.
Važno je naglasiti kako su pedijatri već godinama upozoravali na ovu situaciju, a 2020. godine i javno istupili zbog nemogućnosti pružanja adekvatne pedijatrijske skrbi u Zadarskoj županiji. Unatoč višegodišnjim apelima, Dom zdravlja Zadarske županije nije poduzeo konkretne korake kako bi se osigurao dovoljan broj pedijatara i rješavanje ovog problema. S obzirom na to da problem traje već godinama, postavlja se zašto je ovakvo zanemarivanje pedijatrijske skrbi dopušteno.
Ironično, dok se s jedne strane država zalaže za povećanje nataliteta i potiče roditeljstvo, s druge strane nije osigurana osnovna infrastruktura za zdravstvenu skrb te iste djece. Sustav ne smije ostaviti roditelje, djecu i zdravstvene djelatnike u poziciji gdje su prisiljeni na neregularna i nezakonita rješenja kako bi zaštitili zdravlje djece.
Posebno zabrinjava situacija djece s teškoćama u razvoju, koja ovise o redovitim receptima i doznakama za ortopedska pomagala. Pravovremena isporuka lijekova, specijalizirane hrane, servis koncentratora kisika i ostala pomagala od ključne su važnosti za njihov razvoj i kvalitetu života, a trenutna situacija izravno ugrožava njihovu zdravstvenu skrb. Svako kašnjenje u izdavanju potrebnih recepata i doznaka ne samo da otežava svakodnevni život te djece, već i pogoršava njihovo zdravstveno stanje.
Zbog svega navedenog, postavljam nekoliko pitanja koja traže hitan odgovor:
– Koje konkretne mjere planira poduzeti Dom zdravlja Zadarske županije kako bi osigurao kontinuiranu pedijatrijsku skrb za djecu ?
– Kako će se osigurati pravovremeno izdavanje recepata, uputnica, putnih naloga, potvrda o zdravstvenom stanju djeteta najčešće potrebnih za odgojno-obrazovni sustav, kao i obavljanje sistematskih pregleda te izdavanje recepata i doznaka za ortopedska pomagala, osobito za djecu s teškoćama u razvoju?
– Kakvu podršku pružaju nadležna tijela pedijatrima u bolnici kako bi im se olakšao rad i poboljšala dostupnost pedijatrijskih usluga za djecu?
– Na koji način se može osigurati zamjena pedijatara koji su na bolovanju, drugim pedijatrima koji bi preuzeli njihove obveze?
– Gdje bi roditelji trebali upisivati novorođenčad kada ni trenutni korisnici pedijatrijskih usluga ne mogu ostvariti svoje pravo na zdravstvenu zaštitu zbog preopterećenosti sustava?
– Kako Ministarstvo zdravstva planira dugoročno riješiti problem nedostatka pedijatara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, s obzirom na to da lokalne institucije poput Zadarske županije i Doma zdravlja nisu uspjele riješiti taj problem kroz protekle godine?
Hitnost ove situacije dodatno je pogoršana činjenicom da su neki pedijatri na pragu mirovine, što prijeti daljnjim urušavanjem sustava.
– Kako će Ministarstvo osigurati pravovremene mjere kako bi spriječilo daljnji gubitak kadra i osiguralo održivost pedijatrijske skrbi za buduće generacije djece?
Apeliram na Vas da preuzmete odgovornost i poduzmete hitne mjere kako bi se osigurala dostupnost pedijatrijske skrbi u cijeloj Zadarskoj županiji. Ovaj problem ne smije se više ignorirati jer su ugrožena osnovna prava naše djece. Roditelji su iscrpljeni, a naša djeca zaslužuju brigu i skrb koja im je zajamčena zakonom, stoji u dopisu koji bi trebalo poslati odgovornima.