Iako sam liječnik po struci, nisam pedijatar i ne mogu pregledavati i liječiti djecu, ali ih mogu uputiti na liječnike kojima je to struka i koji to rade. Javno sam ponudio svoj broj sa željom da roditeljima koji su možda zbunjeni neutemeljenim i lažnim informacijama objasnim njihova stvarna prava i kod kojih liječnika ih mogu ostvariti. Svaki od roditelja koji me je kontaktirao, dobio je upute te je svaki od njih „riješio“ svoje urgentne probleme. Naime, zbog raznoraznih neistinitih i paušalnih izjava, dio roditelja je doveden u situaciju da stvarno ne znaju kako i gdje svoja prava ostvariti. Sve je to, nažalost, dio političke igre pojedinaca koji nisu sposobni graditi političku karijeru svojim zalaganjem i pokretanjem bilo kakvih inicijativa već je rade na ovako bezobziran i gnjusan način uvlačeći djecu na koje su svi posebno osjetljivi, poručio je županijski pročelnik za zdravstvo dr. Marko Kolega nakon što ga je zbog javnog dijeljenja svojeg mobitela prozvala županijska vijećnica SDP-a Helena Mikulandra koja je u priopćenju ustvrdila kako roditelji ne mogu djecu upisati kod ugovorenih pedijatra zbog nedostatka ugovorenih liječnika te djecu moraju voditi privatnim liječnicima.
– Kao i mnogo puta do sada, njezine tvrdnje su neutemeljene i neistinite. Nema neupisane djece niti ima djece koja nemaju pristup zdravstvenoj zaštiti. Zašto vijećnica Mikulandra iznosi takve tvrdnje, to ćete morati pitati nju. Međutim, činjenica je da ona u svojim istupima već više puta koristi podatke koji su neistiniti, dodaje Kolega.
U međuvremenu je i Građanska inicijativa “Tko je moj liječnik?” priopćenjem pozvala roditelje, članove širih obitelji i sve građane da upute mailove na više desetaka adresa u Zadarskoj županiji, Ministarstvu zdravlja, Ministarstvo rada i više tijela koja se bave zaštitom djece, u kojem će, kako tvrde, upozoriti na višegodišnji nedostatak primjerene pedijatrijske skrbi u Zadarskoj županiji. U svojem priopćenju su, uz ostalo, naveli da se trenutno „suočavamo s time da pedijatrica koja je na bolovanju ne može pružiti potrebnu skrb, dok druga pedijatrica, koja nije prisutna na radnom mjestu, ostavlja mnoge pacijente bez potrebne pomoći”. Kolega i za to ima spreman odgovor.
– Drago nam je da Građanska inicijativa Tko je moj liječnik pomno prati stanje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti predškolske djece. Međutim, žao mi je da nekoliko neutemeljenih tvrdnji koje su naveli očigledno nitko iz inicijative nije imao volje provjeriti, a mogli su jednim pozivom na moj javno dostupni broj mobitela (098/289-283). Izgleda da iz nekog razloga smatraju da će objavama po medijima i društvenim mrežama napraviti pritisak, ali ovako se samo obmanjuje javnost jer nema nikakvih ‘apokaliptičnih’ problema. Konkretno pitanje vezano uz pedijatricu koja je na bolovanju bila 2 dana – ona se od ponedjeljka 7. listopada vratila na posao, a druga liječnica pedijatrica je na bolovanju do 11. listopada i vraća se na posao. Radi se samo o nekoliko dana kada navedene pedijatrice nisu bile na poslu. Pa valjda i one smiju biti na bolovanju, zapitao se Kolega i dodao da je Dom zdravlja Zadarske županije trenutno u potrazi za zamjenom pedijatrice koja će otići na porodiljni dopust, očekivano i po vlastitoj želji, početkom godine.
– Ne sumnjam da će se do tada naći adekvatna i kvalitetna zamjena, a mi ćemo im svakako pomoći u tome. U međuvremenu se na stranicama HZZO-a može pronaći podatak koji liječnice imaju slobodnih mjesta za upis nove djece, a i osobno sam na raspolaganju za sve dodatne upite, dodaje Kolega koji tvrdi da Zadarska županija ima dovoljan broj ugovorenih pedijatara prema mreži HZZO-a.
U primarnoj zdravstvenoj zaštiti predškolske djece imamo 10 timova, od čega 8 privatnika koji imaju ugovor s HZZO-om (tzv. koncesionara) te 2 tima u Domu zdravlja Zadarske županije.
– U Zadarskoj županiji trenutno ima manje od 10 tisuća djece predškolske dobi, prosjek po timu je manji od tisuću djece te do zakonski predviđenog maksimuma imamo još 1.900 slobodnih mjesta za upis. U nekim timovima ima više, a u nekim manje mjesta. Stoga odgovorno tvrdim da u ovom trenutku ne postoji manjak mjesta kod pedijatara. Svatko od roditelja koji je zatražio moju pomoć i objašnjenje dobio je pomoć i to u izuzetno kratkom roku. Naravno, kada netko od navedenih nositelja 10 timova ode u mirovinu ili na dugotrajno bolovanje, potrebno je u što skorijem roku pronaći zamjenu. Naravno da mi u županiji pomažemo našem Domu zdravlja i detaljno pratimo fluktuaciju kadrova te za njihov prirodni odljev planiramo zamjene. Samo tako se može dugoročno održati mreža primarne zdravstvene zaštite u našoj županiji. Osim toga, a o čemu smo više puta govorili, postoji i niz stimulacijskih mjera kojima privlačimo mlade specijalizante, a od 2025. godine uvesti ćemo i neke nove mjere, sve s ciljem da mreža primarne zaštite bude stabilna i dugotrajna, poručuje pročelnik Kolega.