Brati ili ne brati, pitanje je sad. Naravno radi se o maslinama i raspravama koje se vode u javnosti. Ne bih se ja prepirao: rano je rano i dobiješ to, a malo kasnije je onda to, tako nam je u najavi telefonskog razgovora na tu temu rekao maslinar Šime Marcelić, mag. ing. agr.
Ali kada govori kao doc. dr. sc. s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu, onda on to zna i objasniti iako ističe kako je teško objediniti znanost, praksu i nova dostignuća u maslinarstvu.
– Vlasnik maslina je taj koji određuje termin berbe, ovisno o tome što želi dobiti od svojih maslina.
Rana berba daje pikantno i gorko ulje sa svježim mirisom maslina, ali i sigurnost da maslina neće biti oštećena od uboda muhe i da će se manje držati u moru, ističe Marcelić.
Uljare nisu za to krive, jer teško je uskladiti berbu i termin za meljavu, pa uvijek nešto ostane što se onda čuva u moru. Takva je tradicija zadržana na otocima gdje je uvijek malo berača, osobito mlađe generacije.
I dok je kvaliteta ulja benefit, nedostatak je, prema riječima Marcelića, ono o čemu se najviše priča, a to je koliko su masline „platile“ u količini dobivenog ulja.
Prinosi, odnosno randmani su niži i mogu se podići za dva do tri posto, dodaje Marcelić. Prednost je što se u ranoj berbi koriste duži dani i što je vrijeme toplije nego li što bude onda kada se kaže „mrtvi dan, skale van”, a to je od 2. studenog.
– Ove se godine može sačekati s berbom bez straha da će doći do otpadanja ploda koji je zdrav, a muha više ne radi. To će značiti i veći postotak randmana. U odnosu na prethodne dvije godine, randman je vraćen na postotak berbe od prije tri godine, podsjeća Šime Marcelić.
– Možemo povezati veći urod s nižim randmanom što se događa kada maslina prerodi, a takva je ova godina, ustvrdio je praktičar i znanstvenik od maslina. Na sintezu ulja u plodu utjecala je velika vrućina kao i nešto niže temperature početkom rujna, dodaje Marcelić.
On napominje i kako je veliki pritisak maslina iz mora. Nakon takvih maslina, one iduće koje to nisu, ipak će u preradi pokupiti miris mora.
Naravno da se pogon za preradu zbog toga neće čistiti.
– Pogon se najbolje očisti kada kroz njega prođu zdrave masline, ustvrdio je Šime Marcelić koji, da se ne zaboravi, i sam posjeduje masline u Preku.
U cijeloj toj priči oko ovogodišnje berbe, najvažnije je da su masline zdrave.