U Polivalentnoj dvorani Providurove palače u Zadru održana je prigodna svečanost povodom bilježavanja 80. Godišnjice oslobođenja Grada Zadra od fašizma, nacizma i vraćanje Hrvatskoj.
Svečanost je organizirala Udruga antifašističkih boraca i antifašista Grada Zadra u suradnji sa Zajednicom udruga antifašističkih boraca i antifašista Zadarske županije uz potporu Grada Zadra, Zadarske županije, pod pokroviteljstvom Predsjednika RH Zorana Milanovića.
Predsjednik Udruge antifašističkih boraca i antifašista Miljenko Letinić istaknuo je da je Zadar, nakon dvadeset godina talijanske okupacije talijanizacijom, logorima i razaranjem, uz pučko veselje i zvonjavu crkvenih zvona dočekao oslobođenje, naglasivši kako je sada prava prilika da izgradimo novu kulturu sjećanja. Predsjednik Gradskog vijeća Grada Zadra Marko Vučetić dodao je da hrvatstva nema bez oslobođenog Zadra te da svi oni koji smatraju da Zadar ne treba biti hrvatski ostaju u neslavnoj prošlosti, te zaključio da slobodu treba konzumirati i širiti unatoč pojedincima koji će ju odbijati jer se s poviješću ne mogu upoznati.
– Danas je dan oslobođenje Zadra, prigrljenje Zadra uz hrvatsku maticu, uz narodnu zemlju, uz kulturu kojoj je pripadao i od koje nikako nije mogao biti izlučen. Pričamo o slobodi, međutim sloboda nije zatečeno stanje. Vlatko Maček je rekao: “Kada se veliki tuku, mali idu pod stol”. Mali, ako su pametni, odmah ustaju, dok se pod stol sklanjaju pijanci i kukavice. Mali se bore za svoja prava i egzistenciju, jer bez njih Zadar danas ne bi bio ovakav. Zadar je na pretvoran način pripao Italiji, otimačinom i snagom jačega. No, to im nije bilo dovoljno. Herojskom narodu Dalmacije ništa nije poklonjeno prije 90, a niti 30 godina, kazao je predsjednik Zoran Milanović.
Uz predsjednika Milanovića bila je savjetnica Predsjednika za ljudska prava i civilno društvo Melita Mulić.
Zadar je oslobođen 31. listopada 1944. godine kada su ga partizanske jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije preuzele od snaga fašističke Italije i njemačke vojske, koja je tada kontrolirala grad. Na II. zasjedanju, Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Hrvatske (ZAVNOH) donosi povijesni proglas kojim se proglašava vraćanje Hrvatske Istre, Zadra, otoka i drugih teritorija koji su do tada bili pod talijanskom okupacijom.
Prije oslobođenja, Zadar je bio pod talijanskom upravom još od 1920. godine prema Rapalskom ugovoru, a formalno je postao dio Kraljevine Italije čija je vlast provodila snažnu talijanizaciju. Kada je Italija kapitulirala., njemačka vojska preuzela je kontrolu nad Zadrom i učinila ga dijelom takozvane Operativne zone Jadransko primorje. Njemačka okupacija bila je obilježena stalnim bombardiranjem saveznika. Veći dio povijesne jezgre Zadra bio je oštećen ili uništen.