Legionela JE već godinu dana u vodi vrtića u Benkovcu, sanitarna inspekcija na bazenu SC Višnjika – dovoljan razlog za pitanje o toj hotelskoj bolesti na adresu Državnog inspektorata (DIRH).
– Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata u suradnji sa djelatnicima Zavoda za javno zdravstvo Zadar te trgovačkog društva Vodovod d.o.o. Zadar, u službenoj je kontroli provela službeno uzorkovanje vode za ljudsku potrošnju u zatvorenom bazenskom plivalištu Višnjik u Zadru. Uzorak je predan na analizu u Zavod za javno zdravstvo Zadar te se rezultati uzorkovanja očekuju kroz narednih nekoliko dana.
Ujedno Vas izvješćujemo da je sanitarna inspekcija Državnog inspektorata ove godine na temelju zaprimljenih obavijesti o nesukladnim uzorcima u smještajnim objektima na području Zadarske županije provela više ciljanih inspekcijskih nadzora nad provedbom mjera za suzbijanje pojave i širenja legionarske bolesti. Daljnja postupanja inspekcije ovise o utvrđenoj razini kontaminacije sustava koja može biti niska, srednja ili visoka, a u slučaju jako visoke kontaminacije uzoraka koja ukazuje i na jako visoku kontaminaciju sustava obavezno se donosi mjera zabrane tuširanja korisnika odnosno rizične uporabe na kontaminiranom dijelu objekta uz obvezno provođenje korektivnih, navodi se u odgovoru na novinarski upit.
Uz to iz DIRH-a dodaju kako im je to zakonska obaveza, ali građani ne znaju gdje su utvrdili postojanje legionele, kao što ih o tome nije obavijestila ravnateljica vrtića, godinu dana nakon ju je inspekcija utvrdila.
– Novim Zakonom o vodi za ljudsku potrošnju iz 2023. godine te Pravilnikom o parametrima sukladnosti, metodama analiza i monitorinzima vode namijenjene za ljudsku propisane su obveze za objekte u kojima postoji povećani rizik od širenja legionelle (tzv. prioritetni objekti, odnosno veliki objekti za javnu upotrebu bolnice, hoteli, domovi i drugi smještajni objekti, vrtići, sportske dvorane i sl.). Te obveze uključuju da prioritetni objekti moraju prvenstveno redovito provoditi preventivne mjere kao što su: redovito ispiranje sustava u kojima je niska potrošnja vode, osiguravanje prikladnih temperatura vode u sustavu, čišćenje rozeta tuševa i mrežica od kamenca te po potrebi zamjena, osiguranje protoka i cirkulacije vode radi sprječavanja zadržavanja vode, redovito održavanje bojlera i spremnika i dr.).
Osim toga, ti objekti dužni su minimalno jednom godišnje provoditi analize u ovlaštenim službenim laboratorijima, te u slučaju nesukladnih nalaza poduzimati propisane korektivne mjere i o nesukladnim nalazima subjekt ili laboratoriji je dužan obavijesti nadležnu inspekciju, informirali su javnost iz Državnog inspektorata.
U cilju kontrole odredbi vezanih za legionellu, sanitarna inspekcija Državnog inspektorata redovito provodi kontrole koje obuhvaćaju provjeru provode li prioritetni objekti propisane preventivne mjere i uzorkovanje, te poduzimaju li korektivne mjere i sukladno godišnjem planu kontrole zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju provodi službeno uzorkovanje. Nastavno na navedeno, sanitarna inspekcija Državnog inspektorata u suradnji sa djelatnicima Zavoda za javno zdravstvo Zadar te trgovačkog društva Vodovod d.o.o. Zadar, u službenoj je kontroli provela službeno uzorkovanje vode za ljudsku potrošnju u Zatvorenom bazenskom plivalištu Višnjik u Zadru. Uzorak je predan na analizu u Zavod za javno zdravstvo Zadar te se rezultati uzorkovanja očekuju kroz narednih nekoliko dana.
Ujedno Vas izvješćujemo da je sanitarna inspekcija Državnog inspektorata ove godine na temelju zaprimljenih obavijesti o nesukladnim uzorcima u smještajnim objektima na području Zadarske županije provela više ciljanih inspekcijskih nadzora nad provedbom mjera za suzbijanje pojave i širenja legionarske bolesti. Daljnja postupanja inspekcije ovise o utvrđenoj razini kontaminacije sustava koja može biti niska, srednja ili visoka, a u slučaju jako visoke kontaminacije uzoraka koja ukazuje i na jako visoku kontaminaciju sustava obavezno se donosi mjera zabrane tuširanja korisnika odnosno rizične uporabe na kontaminiranom dijelu objekta uz obvezno provođenje korektivnih
I na kraju podsjetnik kako je legionela patogena bakterija koja je široko rasprostranjena u vodi, nalazi se u vodenom ekosustavu, površinskim i podzemnim vodama, a legioneloze (tzv. hotelske bolesti) su bolesti izazvane bakterijama roda Legionella koje mogu izazvati ozbiljnu plućnu infekciju (legionarsku bolest) najčešće kod imunokompromitiranih osoba. Loše održavana kućna vodoopskrbna mreža, posebice u velikim sustavima, može rezultirati kontaminacijom sustava spornom bakterijom, napisali su u odgovoru iz DIRH-a.