Ponosan je bio danas županijski pročelnik za zdravstvo i v.d. ravnatelj Doma zdravlja, “dva u jednom”, Marko Kolega, dr. med. što se skup pedijatara održava u Biogradu.
Na njemu je Kolega ekskluzivno objavio svoj paket mjera za privlačenja pedijatra, naročito mladih. Za Radio Zadar kolega je rekao kako pedijatri mogu raditi još tri godine, nakon 65. bez suglasnosti ministarstva, a onda još dvije uz suglasnost, što znači da mogu raditi do 70 godina.
U koju kategoriju spada dr. Krešimir Baraka, pedijatar neonatolog i vrsni koji je po sili zakona morao otići u mirovinu 2014. godine, a još uvijek radi u zadarskoj bolnici.
To bi trebalo biti jako stimulativno za mlade pedijatre, ustvrdio je Kolega kao i jedan mali problem. Oni mogu otići u mirovinu kad zažele, a onda to nima stvara mali problem u organizaciji posla u Domu zdravlja. Ali v. d. ravnatelj se ufa u vitalnost. Mogu raditi o na 4 sata, istaknuo je pročelnik. Tako je nekoliko godina radio umirovljeni dr. Damir Letinić koji je morao otići nakon što je došla pedijatrica sa specijalizacije.
Prema mreži pedijatara za zadarsku županiju, predviđeno je 14 timova. Ima ih 10, a bilo bi optimalno 12. Mi ćemo objavljivati natječaje za specijalizaciju ali težimo bržem rješenju – zapošljavanju gotovih pedijatara. On je najavio u idućih šest mjeseci naći dva pedijatra.
Kolega je ustvrdio kako se događa paradoks – sve se manje rađa djece, a potrebe za pedijatrima su sve veće. A što je na to rekao dr. Tomislav Ledenko, voditelj Odjela pedijatrije Opće bolnice Zadar, također za Radio Zadar.
. Stanje u zadarskoj pedijatriji je teško. U Općoj bolnici Zadar imamo pet užih specijalista, dvoje ih je pet godina pred mirovinu, a dvoje devet. Kontinuirano primamo mlade ljude, sad imamo pet općih specijalista pedijatrije, koje ćemo usmjeriti u neke uže specijalizacije, imamo četiri specijalizanta. – naglasio je Ledenko
Međutim interes za pedijatriju je u zadnje vrijeme jako opao. Uzrok je možda to što specijalizacija traje pet godina i to je jedna od najdužih specijalizacija u Hrvatskoj, a drugi mogući razlog je to što je primarna zdravstvena zaštita u Zadarskoj županiji devastirana – ima jako malo primarnih pedijatara, dugo godina se uopće nisu ni primali pedijatri za Dom zdravlja, a oni koji su primljeni su otišli.- dodaje šef Odjela za pedijatriju.
Nekoliko kolega iz primarne zdravstvene zaštite je također pred mirovinom, tako da će nam biti još i gore – sva ta djeca će doći na naš hitni pedijatrijski prijem, što će dodatno i nas opteretit. Situacija je teška, raspisujemo kontinuirano natječaj ali zadnjih godina nam se nitko ne javlja. Srećom na zadnjem natječaju javile su se dvije kolegice koje smo primili, tako da se nekako nadamo pozitivnom ishodu.
Mislim da bi u pedijatriju u Zadarskoj županiji trebalo puno više ulagati, pogotovo u primarnu zdravstvenu zaštitu, možda čak i privući kolege iz nekih drugih županija s nekim poticajnim mjerama. – zaključio je Ledenko