Očekivani rok za završetak i tehnički pregled hospicija na Babindubu je siječanj 2025. godine.
Useljenje se očekuje nakon tehničkog pregleda i dobivanja uporabne dozvole.
Hospicij će djelovati u sastavu Doma zdravlja Zadarske županije, informacije su to koju smo dobili iz Zadarske županije.
Neslužbeno, stručnu pomoć kao vanjsku suradnju, budući hospicij bi trebao imati od liječnika iz Psihijatrijske bolnice na Ugljanu koja ima ustrojen takav oblik pomoći najtežim bolesnicima.
Nema sumnje da će se taj važan projekt itekako iskoristiti u kampanji za nadolazeće izbore. Tehnički pregled i uporabna dozvola ne znače da će sve biti spremno za otvaranje hospicija s 10 kreveta u pet dvokrevetnih soba.
Na gradilištu nekadašnje vojne zgrade na ulazu u Babindub, na prilazu Gradu Zadru, ovaj tjedan se ugrađivao i lift. Zgrada je izvana gotova, izgleda jako lijepo, a okoliš će biti posljednji u ugovorenim radovima s Krekić Avangardom na dva milijuna eura koje je on povećao proljetos za još 190 tisuća eura.
Projekt obnove radio je zadarski arhitekt Bogdan Marov.
Posljednja informacija je bila iz rujana kada je objavljen natječaj za opremanje Centra koordinacije palijativne skrbi, kako se službeno naziva hospicij, u vrijednosti od 160 tisuća eura. iako je rečeno da će natječaj biti ponovljen, na stranici Županije je objavljeno kako je zatvoren 4. listopada
- Ovo će biti veliki iskorak u brizi za pacijente u Zadarskoj županiji. Hospicij će moći primiti deset osoba, ima tri etaže, lift i druge sadržaje neophodne za brigu o najtežim bolesnicima, izjavio je lipnju župan Božidar Longin najavljujući da će radovi biti gotovi do kraja godine.
Dva mjeseca kasnije, njegov pročelnik za zdravstvo Marko Kolega, odnedavno i v.d. ravnatelj Doma zdravlja kazao je kako su u tijeku sve pripreme za kadrovsko popunjavanje svih potrebnih medicinskih i nemedicinskih osoba koje će raditi u hospiciju.
Jedan dio već radi u sustavu Doma zdravlja, a manji dio će činiti novozaposleni kadar, najavio je Kolega.
Dok se čeka otvaranje dugo najavljivanog zadarskog hospicija, ostaje činjenica da ga je Rijeka prva napravila 2008. godine.
Riječka nadbiskupija ustupila je svoj prostor za hospicij, rekonstruirala ga i uredila, uloživši u to oko 8,5 milijuna kuna. Grad Rijeka i Primorsko- goranska županija sudjelovali su u nabavi opreme s po milijun kuna. Prostor za djelatnost Hospicija površine je 1.200 m². Sastoji se od stacionara za palijativnu skrb kapaciteta 14- 15 kreveta sa svim pratećim sadržajima, prostora za pokretne timove palijativne skrbi, dnevnog boravka palijativnih pacijenata, gostinjskog prostora za obitelji štićenika te dijela za edukativnu djelatnost i volontere. U Hospiciju je zaposleno 16 osoba na puno radno vrijeme i 4 osobe na pola radnog vremena ili po potrebi, službena je informacija o organizaciji hospicija.