Franjevac, svećenik te istaknuti umjetnik i kipar fra Joakim Jaki Gregov, član Franjevačke provincije sv. Jeronima u Dalmaciji i Istri sa sjedištem u Zadru, preminuo je u nedjelju 10. studenog 2024. u Samostanu Gospe od Milosti u Hvaru, objavljeno je na mrežnoj stranici Provincije.
Fra Joakim je, okrijepljen svetim sakramentima, preminuo u 72. godini života, 49. redovništva i 44. svećeništva. Misa zadušnica bit će slavljena u utorak, 12. studenoga, u 11 sati u samostanskoj crkvi Gospe od Milosti, a tijelo pokojnika uz sprovodne obrede bit će pokopano u samostanskoj grobnici pred franjevačkom crkvom u Hvaru.
Fra Joakim Jaki Gregov rođen je 5. rujna 1952. u Pašmanu, od oca Augustina i majke Petrice rođene Grgin. Odrastao je u pobožnoj obitelji kovača, uz brata Radu i pokojnog brata fra Stjepana Gregova, dugogodišnjeg misionara u Argentini. Upravo je u očevoj kovačnici prvi put osjetio stvaralački poriv koji će ga kasnije odvesti prema kiparstvu.
Nakon završene Franjevačke klasične gimnazije u Splitu, 1972. stupa u Franjevački red. Studij filozofije i teologije završava 1980. u Splitu. Već tijekom studija pokazuje izraziti umjetnički talent, što ga 1981. vodi na Visoku školu dekorativnih umjetnosti u Rim, gdje studira kod kipara poput Bernarda Maria Ciaccie. Njegov prvi značajni kiparski rad „Pieta“ osvojio je prvu nagradu na međunarodnoj izložbi Biennale del Lazio.
Životni put vodio ga je kroz različite službe: od misionara u Kanadi (Montreal, crkva sv. Nikole Tavelića) i SAD-u (1985. – 1991.), preko kapelana Hrvatske vojske tijekom Domovinskog rata, do gvardijana Franjevačkog samostana na Hvaru (1999. – 2003.). Za svoj doprinos tijekom rata odlikovan je činom zapovjednika bojnog broda.
Od 1984. do 1999. kao svećenik misionar i svećenik umjetnik služio je u zemljama Sjeverne Amerike. Tih godina uporno se, a neki tvrde i s nevjerojatnom “lakoćom”, umjetnički potvrđivao, da bi se 1991. vratio u voljenu Hrvatsku, gdje je za vrijeme Domovinskog rata kao svećenik djelovao među vojnicima, prognanima i izbjeglima, te poniženim i ranjenim ljudima kojih je u zadarskom i biogradskom zaleđu bilo napretek.
Posljednje godine života proveo je na Hvaru, gdje je nastavio svoje umjetničko stvaralaštvo u samostanskom ateljeu. „Fra Joakim je ostavio neizbrisiv trag kao umjetnik i duhovnik. Njegova djela, od brončanih reljefa do monumentalnih sakralnih kompozicija, krase brojne crkve i sakralne prostore“, istaknuto je na mrežnoj stranici Provincije.