Inicijativa “Od šutnje do promjene“ prijavila je državnu tajnicu Mariju Pletikosu Etičkom povjerenstvu Hrvatske komore socijalnih radnika te Vijeću za provedbu Kodeksa ponašanja državnih dužnosnika u tijelima državne vlasti zbog njene izjave nakon tragične smrti djeteta u Centru za rehabilitaciju Rijeka, izvijestio je Večernji list.
Nakon što se dijete u riječkoj ustanovi ugušilo komadom pizze Pletikosa je rekla kako žali zbog tragičnog događaja, da se ništa ne skriva. „Mi smo ovaj slučaj doživjeli kao jedan od uobičajenih slučajeva, događa se da korisnici preminu, ali je u tih nekoliko dana naša inspekcija dobila anonimne prijave za događaj“, rekla je Pletikosa.
– Državna tajnica povrijedila je članak 7. i članak 9. Kodeksa ponašanja državnih dužnosnika u tijelima državne vlasti jer izjavama i stavom u javnosti nije pokazala da poštuje poredak, vodi brigu o javnom interesu i nije čuvala povjerenje građana; nije pazila na svoj integritet te se nije ponašala na način kojim čuva i unaprjeđuje povjerenje javnosti u integritet, nepristranost, a još manje učinkovitost tijela izvršne vlasti. Povrijedila je i članak 9. jer nije bila uljudna, dostojanstvena i profesionalna u svom odnosu prema građanima – narušila je svoj osobni ugled i ugled tijela izvršne vlasti, a svojim primjerom nije poticala službenike i namještenike na kvalitetno i učinkovito obavljanje zadataka.
Bojimo se da će se ovakve situacije ponavljati, a već se ponavljaju, jer Ministarstvo socijalne skrbi ignorira realne probleme u sustavu, odbija saslušati praktičare koji znaju svoj posao, ali ne mogu raditi u uvjetima koji su ugrožavajući za korisnike i njih.
Svjedočimo otkazima stručnjaka koji ne žele raditi u sustavu socijalne skrbi, a čemu je uzrok upravo to stanje – okrivljavanje i kažnjavanje ljudi u praksi, a uzroci su loše i nedorečene reforme, a još više sve naglašenija nekompetentnost službi koje vode socijalnu politiku i famozne reforme, poručuju iz inicijative.
– Ministarstvo ne želi jasno iskazati da su u centre za rehabilitaciju, centre za odgoj i obrazovanje kao i mnoge druge ustanove za zaštitu, smještaj, rehabilitaciju djece i mladih s teškoćama, smještena djeca i mladi cijelog spektra oštećenja. Zajedno su oni kojima bi ovakav smještaj pružio rehabilitaciju, socijalizaciju i osposobio ih da samostalno žive van ustanove, s djecom i mladima čija su oštećenja zdravlja tolika da ne bi preživjeli izvan specijalizirane ustanove, za koje je potrebno puno više zdravstvene njege i rehabilitacije. Tome je prethodila deinstitucionalizacija koja je smanjila broj ustanova u kojima se djeca mogu rehabilitirati ili smjestiti. Stručnjaci govore o situacijama u kojima su neka djeca zlostavljana od druge djece, sami zaposlenici i zdravstveni radnici i druge struke govore kako se ne znaju fizički zaštiti i obraniti od štićenika koji ne mogu upravljati sobom. Ne želimo ostavke, već komunikaciju s ministarstvom, utvrđivanje slabih točki u sustavu i ulaganje vremena, pameti i novaca u sustav te sprečavanje daljnjih smrti, stradanja, propadanja korisnika i onih koji su u ustanovama i onih za koje se ne mogu pobrinuti jer su preplavljeni administracijom.