Povodom Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB), koji se obilježava obilježava 20. studenog 2024., u subotu 16. studenog 2024. održat će se javnozdravstvena akcija koja, uz edukaciju građana o ovoj bolesti, promovira očuvanje plućnog zdravlja kroz zaštitu okoliša
Više o akciji i okolišnim uročnicima ove bolesti kazala nam je pulmologinja Opće bolnice Zadar Eugenija Basioli Kasap, dr. med.
– Cilj nam je upoznavanje građana s kroničkom opstruktivnom plućnom bolesti koji je treći uzročnik smrtnosti u svijetu, a još uvijek nije dovoljno prepoznata i nedovoljno liječena. Naravno, upozoravamo na bolesti, ali i na očišćenje zraka koje dovodi do kronične bolesti kod nepušača pa je moto ovog projekta je Saznajte svoju plućnu funkciju.
Akciju organiziraju Hrvatsko torakalno društvo, Udruga pacijenata Udah života i Zaklada Hrvatska kuća disanja. Osim u Zadru akcija se organizira i u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Slavonskom Brodu i Osijeku. Akcija će uključivati ozelenjavanje urbanih prostora sadnjom drveća, čime se nastoji smanjiti razina onečišćenja zraka i poboljšati kvaliteta života u gradskim sredinama.
– U Zadru ćemo akciju započeti u Perivoju kraljice Jelene gdje ćemo posaditi stabla uz pomoć studenata, a u dogovoru s Gradom i Nasadima. To je perivoj koji je poznat po mediteranskom bilju tako da ćemo saditi autohtone vrste.
Akcija se nastavlja na Trgu pet bunara od 10:30 do 13 sati. Građani će imati priliku besplatno obaviti spirometrijske preglede, neinvazivni test koji pomaže u otkrivanju plućnih oboljenja, kao i dobiti korisne savjete stručnjaka o prevenciji i ranoj dijagnostici bolesti.
– Spirometrija je jednostavna, neinvazivna metoda s kojom možete saznati svoju plućnu funkciju, možete otkriti imate li je i može li se početi s liječenjem. Naravno, ako se na vrijeme dijagnosticira i započne s liječenjem imamo puno bolji učinak.
Osim spirometrijskih pregleda, na Trgu će biti nutricionisti, fizioterapeuti i srednjoškolci koji će sugrađanima mjeriti tlak i razinu glukoze u krvi.
– Na jednom će štandu biti studenti koji će ispunjavati upitnike o kvaliteti života i prehrani, a imat ćemo i nutricionista koji će davati savjete o prehrani. S obzirom na važnost pravilnog disanja, imat ćemo i fizioterapeute koji će demonstrirati vježbe disanja.
Akcija je dio projekta “Zelena pluća,” koji promovira očuvanje plućnog zdravlja kroz zaštitu okoliša te već treću godinu okuplja građane diljem Hrvatske. Posjetitelje će u edukativnim aktivnostima voditi maskota Plućko, koja će svojim vedrim pristupom približiti važnost plućnog zdravlja svim dobnim skupinama.
– Maskota se približava djeci jer nastojimo od najranije životne dobi usaditi djecu predodžbu o tome što je i koliko je važna pravilna prehrana, tjelovježba i očuvanje okoliša za kasnije očuvanje zdravlja pluća.
Međutim, svijest još nije dovoljno razvijena ni kod odraslih.
– Iako stojimo bolje nego svijet, u Hrvatskoj je to peti uzročnik smrti, ali pušaći još uvijek često ignoriraju svoje simptome. Ne želimo da smatraju pod normalno da kašlju ili da ostaju bez zraka pa ih na ovaj način potičemo da se jave.
Osim pušenja, zdravstveni rizici nalaze se svugdje u okolišu.
– Najveći je problem iskorištavanje fosilnih proizvoda, odnosno nusproizvodi koji nastaju. Naše zdravlje ugrožavaju sitne čestice koje ulaze u pluća, a to je važno od rane živote dobi, čak i intrauterino. Ključno je da se pluća razviju dobro do kraja te da njihovo starenje ne bude dodatno ugroženo toksičnim česticama i plinovima koji potiču abnormalni odgovor kod pojedinih ljudi što dovodi do trajnog oštećenja i opstrukcije pluća. Pokazalo se da su djeca, ali i žene osjetljivije na duhanski dim.
Dalmacija ipak ima jednu prednost, a to je količina sunčanih sati.
– Smanjena izloženost suncu i manjak vitamina d povećava sklonost respiratornom infektu, a Dalmacija s brojem sunčanih sati stvarno ima dobre uvjete. Kvaliteta zraka također kod nas još uvijek nije toliko ugrožavajuća i nismo zabilježili velika pogoršanja kroničke opstruktivne bolesti zbog saharskog pijeska, zaključila je doktorica Basioli Kasap.