Na ovotjednoj sjednici Gradskog vijeća, vijećnik Ante Rubeša je pitao jesu li se Nasadi javili na natječaj za financiranje ozelenjivanja grada kao što je to napravila osječka komunalna firma?
Već poznati odgovor ponovio je direktor Nasada, Josip Krnčević, kazavši da komunalno poduzeće koje ostvaruje 30 posto prihoda na tržištu, ne može sudjelovati na takvom natječaju.
Nasadi će se javiti na natječaj kojeg bi trebao objaviti Grad Zadar za sadnju zelenila, ali je pitanje hoće li dobiti taj milijunski posao.
Kada će iz Odjela za EU fondove objaviti taj natječaj, to je također pitanje za milijun eura.
Skoro toliko je, naime, Grad Zadar dobio kroz dvije godine na državni natječaja. I skoro dvije godine se čeka Odjel za EU fondove da objavi taj natječaj, a oni se vade na blokadu proračuna. Lani su imali 7 mjeseci na raspolaganju, a ove godina, kada je proračun deblokiran u rujnu, od tog natječaja nema ni traga. I zanimljivo, nema rokova za potrošnju novca za sadnju koja ima svoje vrijeme u skladu s rokovima prirode.
U prvom dijelu godine radilo se na pripremi postupka javne nabave za obje faze nabave i sadnje sadnica koji nije mogao započeti zbog nedonošenja proračuna, napisano je u izvještaju Gradonačelnika za prvu polovicu ove godine. Ni to nije točno: proračun je donesen, a Gradonačelnik ga je povukao zbog amandmana vijećnika Većine.
U tom istom izvještaju navodi se podaci o projektu ozelanjavanja koji se provodi u svim gradovima osim u Zadru.
Projekt „Proširenje postojećih i izgradnja novih zelenih površina grada Zadra“, faza I i II, odgovara na potrebe provedbe mjera prilagodbe klimatskim promjenama definiranih u nacionalnim i lokalnim strateškim i planskim dokumentima. Ukupna planirana vrijednost ulaganja u fazi I je 557.435,79 eura (4,2 milijuna kuna) od čega je 398.168,43 eura (3.000.000,00 kn) osigurano iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekt predviđa sadnju ukupno 2621 sadnice, od čega 1181 stablo i 1440 sadnica lovora na 24 lokacije: 17 na području grada i 7 gradskih otoka. Od stabala predviđena je sadnja borova, hrasta crnike, žutog bagrema, čempresa, tamarisa i bijele murve. Faza II ovog projekta odobrena je u srpnju 2023. godine s ukupnom vrijednošću projekta 348.620,94 eura od čega je 278.896,75 eura osigurano iz sredstava FZOEU, piše u izvještaju Gradonačelnika.