Nakon što su u utorak s ostalim vijećnicima Županijske skupštine posjetili lokacije nekoliko kapitalnih projekata koji će u godinama koje dolaze imati značajan utjecaj na život svih naših građana, županijski SDP je uputio priopćenje za javnost.
“Sve su to projekti u visokoj fazi završetka gradnje i drago nam je da smo bili u prilici da na neposredan način vidimo na što su utrošeni milijuni eura javnog novca.
Iako smatramo da su svi ti projekti potrebni, cilj nam je ukazati na činjenicu da sam proces planiranja, financiranja i izgradnje kapitalnih objekata treba biti znatno transparentniji i promišljeniji.
Također, činjenica je da nam nisu otklonjene sve dubioze o kojima smo, uostalom, i dosad konstantno govorili.
Hospicij je nužno potreban i zagovarali smo ga od početka mandata u Skupštini, no jasno je da su troškovi njegove izgradnje rasli čak 238% ! u odnosu na plan iz 2021. g., što je puno, puno više od službene a i neslužbene stope inflacije. Također, nismo dobili zadovoljavajući odgovor na pitanje zašto se išlo na preskupu rekonstrukciju postojeće stare zgrade umjesto da se izgradnjom nove uštedio javni novac.
Što se Poljoprivredno edukacijskog centra tiče, i onda kad je tek bio u planu i danas imamo istu dvojbu: tko će ga zapravo koristiti kad su poljoprivrednici kod nas nažalost gotovo pa izumrla vrsta. I kod ovog projekta troškovi su rasli gotovo 30% zbog van troškovničkih radova a saznali smo i da su radovi stajali 4 mjeseca zbog velike količine vode na lokaciji. Pitanje je zašto nije izvršeno geotehničko istraživanje terena i kako će se velika količina vode odraziti na pokazne nasade koji tamo trebaju biti.
CGO je posebna priča, iako su objekti nominalno završeni, izvođač traži dodatnih 15.000.000 € radi inflacije i dodatnih radova. Dakle, nije zaokružen cijeli proces i nije, na zadovoljavajući način, riješeno pitanje odlaganja reciklabilnog materijala što će u budućnosti predstavljati ozbiljan izazov.
Svježe rekonstruiran sustav navodnjavanja Baštica, slično kao i PEC, nije i neće uskoro biti zadovoljavajuće iskorišten jer smo poljoprivredu uspješno eutanazirali. Da bi poljoprivreda postojala, moramo imati poljoprivrednike. Razlog zašto ih imamo u tako mizernom broju ponajviše leži u činjenici da županijska administracija već desetljećima ne ulaže dovoljno truda i brige da bi poljoprivreda postala poželjna grana poglavito mladima.
Azil je uskoro gotov no zar je bio potreban šlamperaj da se ustanova tek iz trećeg pokušaja uspije upisati u sudski registar?
Da zaključimo, važno je da se županijska vlast vodi javnim interesom na dobrobit svih žitelja naše županije. Mi smo oni koji će uvijek zastupati javni interes i inzistirati da se projekti vode na maksimalno transparentan način, naveli su iz SDP Zadarske županije.