Grad Zadar jedan je od rijetkih koji nije uspio zasaditi zelenilo s milijunima koje su u dvije tranše trebali povući nakon natječaja Fonda za zaštitu okoliša. Radi se o 4,2 milijuna kuna za 2022. godinu dok je u drugoj fazi istog EU projekta, u srpnju 2023. odobreno 348.620,94 eura od čega je 278.896,75 eura osigurano iz sredstava Fonda, dok je ostatak udio Grada Zadra. Nitko ne spominje da će se novac morati vratiti jer nije utrošen.
Natječaj za sadnju kojeg je još lani trebao objaviti Odjel za EU fondove ne da nije objavio već ga još nije ni spremio. O tome smo već više puta pisali jer je to model funkcioniranja gradske vlasti koja za vlastitu nesposobnost optužuje vijećnika Većine koji su im blokirali proračun.
Lani je pročelnica Stefani Mikulec Perković imala 9 mjeseci za objavu natječaja, a sada već i tri mjeseca se rađa natječaj koji je trebao biti spreman. Važno je bilo pohvaliti se kako je Grad Zadar dobio novac i požaliti se kako se nisu mogli zbog tehničkog proračuna javiti na ovogodišnji natječaj, a ne znati taj novac potrošiti. I to u Gradu koji vapi za novim zelenilom.
Stoga gradnje čak devet parkovnih površina koje su uvrštene u plan gradnje komunalne infrastrukture u izgrađenim dijelovima grada stoga izgleda kao da se netko ruga. Iz istog plana Odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo je vidljivo po iznosima da se niti jedan neće graditi novcima iz komunalnog doprinosa, dok je za neke predviđeno uz taj proračunski prihod i EU financiranje.
Među nominiranim parkovima, što je pojam koji traži puno više od ozelenjivanje uz gradnju prometnice na Plovaniji. Za izgradnju parka potreban je i projekt. Ni to nije garancija da će se raditi park na Plovaniji za koji postoji idejno rješenje kojim je Gradsko vijeće prije dvije godine odobrilo kupnju više od devet hektara od Odašiljača i veze za 5,8 milijuna kuna.
Jedan jedini park koji se počeo graditi na Put Vrela nije dovršen, ali takvih je jako puno zahvata pod kapom Grada Zadra. Sjeća li se tko kada je najavljen zadarski Central park na Musapstanu?