Napokon: Iz Grada Zadra su objavili prethodno savjetovanje od nekoliko dana kako bi po proceduri mogli objaviti natječaj za nabavu i sadnju stabala procjenjenje vrijednosti od 800 tisuća eura.
Novac je dobiven preko Fonda za zaštitu okoliša, a EU zelenom politikom, namijenjen je za ublažavanje klimatskih promjena. Ako ništa drugo da se lakše diše i beton i asfalt da se manje zagrijavaju dok se krošnje razviju.
Natječaj se dugo pripremao u Odjelu za EU fondove, a pitanje je hoće li se i provesti s obzirom da je za dosadašnje izgubljeno vrijeme opravdanje bilo u blokiranom proračunu.
U projektnom zadatku piše kako je “ovim projektima planiraju se prve faze zelenih koridora kroz povećanje broja stabala na području grada Zadra sadnjom 1702 nova stabla i sadnjom 1440 drvenastih grmova. Kako bi se ublažile posljedice klimatskih promjena, projektom se planira ozeleniti dijelove grada unaprjeđujući zelenu infrastrukturu što će izravno doprinijeti ublažavanju pojave toplinskih otoka u ljetnim mjesecima te stvaranju ugodnijeg životnog prostora za stanovnike grada Zadra, ali i posjetitelje.
Objavljen je i raspored lokacija te vrsta stabala i planirani broj sadnica, pa se tako u Diklu planira najveći broj tamarisa, na Žmirićima,Vruljici u Uvali Bregdeti, Punti Bajlo i Kolovarama najviše pinija, a u Crnom čak 540 grmova lovora (Laurus nobilis) kojih bi se 900 posadilo uz Ulicu Miroslava Krleže, uz dodatak Tamino.
Kad će ta stabla narasti, s obzirom da je prema troškovniku najveći promjer 22 centimetra, te da se za navodnjavanje planira kupnja 200 vreća, a sadnice bi trebale biti zdrave, to je pitanje na koje odgovor daju klimatske promjene.
Iz Izvještaja gradonačelnika prenijeli smo ove podatke:
Projekt „Proširenje postojećih i izgradnja novih zelenih površina grada Zadra“, faza I i II, odgovara na potrebe provedbe mjera prilagodbe klimatskim promjenama definiranih u nacionalnim i lokalnim strateškim i planskim dokumentima. Ukupna planirana vrijednost ulaganja u fazi I je 557.435,79 eura (4,2 milijuna kuna) od čega je 398.168,43 eura (3.000.000,00 kn) osigurano iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekt predviđa sadnju ukupno 2621 sadnice, od čega 1181 stablo i 1440 sadnica lovora na 24 lokacije: 17 na području grada i 7 gradskih otoka. Od stabala predviđena je sadnja borova, hrasta crnike, žutog bagrema, čempresa, tamarisa i bijele murve. Faza II ovog projekta odobrena je u srpnju 2023. godine s ukupnom vrijednošću projekta 348.620,94 eura od čega je 278.896,75 eura osigurano iz sredstava FZOEU.