Grad Biograd dobio je 31.521,67 €, a Grad Zadar 33.180,70 bespovratnih eura za izradu strategije zelene urbane obnove. To su iznosi koji su se po javnom pozivu podijelili iz Nacionalnog plana oporavka i održivosti (NPOO)preko kojih je Hrvatska dobila 10 milijardi eura, od čega pola kreditnih da ih potroši do polovice 2026. godine.
I dok je nacrt te strategije koju je za Grad Biograd izradio zagrebački Vitaprojekt na -savjetovanju sa zainteresiranom javnošću, Grad Zadar je tek izabrao izrađivača. I to na drugom natječaju. Prvi je proveden 2023. godine, o čemu smo već pisali u čuđenju s obzirom da se natječaj ponovio s gotovo istom procjenom vrijednosti, ali drugim izvorom financiranja.
U kolovozu 2023. godine izabrana je Lumenicca iz Zagreba po natječaju čija je procjena vrijednosti posla bila je 26.539,00 eura, a njihova ponuda iznosila je svega 12 600 eura. Jesu li oni išta radili, jesu li izradili, je li im je Grad platio ugovoren posao, to su pitanja na koja odgovore nismo dobili ni s jedna, a ni s druge strane.
Povod je bio drugi natječaj prošle jeseni, koji ima dodatak NPOO s nešto manjom procjenom vrijednosti za isti posao od 25.482,78 eura.
Grad Zadar je dobio čak pet prijava s ponudama od 9560 eura, pa preko onih koje su bile u rasponu od 15 900 do 18 800 eura bez PDV-a, do 24 500 eura.
Uz Urbanex sa sjedištem u Splitu, četiri su iz Zagreba, od čega su dvije poslane istu minutu, a među njima je ta najviša i najniža koju je dao izabrani Geodesign.
Gradonačelnik Zadra donio je odluku kako je kao najpovoljniji izabran Geodesign s ponudom od 9.560 eura sa ili bez PDV-a.
Što će u Gradu Zadru napraviti s još 20-ak tisuća eura koje su ima odobrene za taj EU projekt.
Prema EU direktivi gradovi i općine su obavezni donijeti te strategije, dobivaju se veliki novci i za sadnju koje Grad Zadar već dvije godine nije u stanju ozeleniti, pa tako neće biti odgovora ni na ovo pitanje tzv. transparentnosti i učinkovitosti gradske uprave.
Činjenica da je Knez u tom uspješniji nego li Dukićevi, a ista ih stranka povezuje. U oba slučaja je jedno pitanje: koliko će to ostati “mrtvo slovo na papiru” bez obzira što su u biogradskoj strategiji anketirani građani i za svaki lokalitet dane su smjernice što treba napraviti.
U biogradskoj strategiji koju treba usvojiti, piše kako “Primjena ovih smjernica pri izmjenama i dopunama postojećih i/ili izrade novih prostornoplanskih dokumente od presudnog je značenja za održivi prostorni razvoj na teritoriju Grada Biograda na Moru”.
Ugradnjom smjernica ostvarit će se prostorno planski preduvjeti za provedbu većine aktivnosti čime će doći do ubrzavanja provedbe SZUOGBnM-a, a sinergija između strateških i prostornih planova omogućit će bolju upotrebu resursa, očuvanje prirode i unaprjeđenje urbanog okoliša. Smjernice su izrađene s ciljem ugradnje u, prije svega, Prostorni plan uređenja Grada Biograda na Moru, a potom i sve planove niže razine koji iz njega proizlaze.