U ovotjednom izdanju emisije Radija 057 “Na mladima svijet ostaje” Gregora Budana Dorkina, predsjednika udruge Sfinga, i Borisa Torkonjaka, potpredsjednika, s pričom o uspjehu ove zadarske udruge za promicanje društvenih igara. Sebe nazivaju društvenim herojima Zadra, a iako se radi o šali, svoja druženja iz prostora udruge šire i u Gradsku knjižnicu Zadar gdje od ove godine planiraju redovite aktivnosti.
Kako sami kažu, udruga Sfinga nastala je kao mjesto za sve zaljubljenike u društvene igre. U pola godine postojanja okupili su dvadesetak službenih članova, no kroz njihove aktivnosti prošlo je već više od 40 ljudi. Uz prostor u ulici Hrvoja Ćustića 1b, u kojem se sastaju svakog petka, članovi su razvili još čvršće odnose i počeli se dogovarati za druženja i izvan udruge.
Poziv svim generacijama
“Posebno nas veseli to što kod nas nema granica – ni starosnih, ni društvenih,” kaže Boris Torkonjak. U udruzi, tako, zajedno igraju djeca od šest godina i umirovljenici u sedamdesetima. “Nevjerojatno je vidjeti kako ljudi svih generacija sjede za istim stolom i uživaju u igri“.
Iako ih često povezuju s “antitehnološkim pokretom”, Gregor i Boris naglašavaju kako to nikada nije bila njihova namjera. No, činjenica je da su se mnogi mladi zahvaljujući društvenim igrama odmaknuli od ekrana, a druženje “licem u lice” stvorilo je potpuno novi doživljaj zabave.
Poziv iz knjižnice – alternativa kafićima
Krajem prošle godine stigla je nova prilika – poziv iz Gradske knjižnice Zadar da svoje aktivnosti prošire i na taj prostor. Odmah su prihvatili suradnju i dogovorili prvi susret 29. siječnja na Odjelu za mlade. Planiraju tamo organizirati druženja jednom mjesečno, s naglaskom na mlade od 13 do 19 godina, kojima žele ponuditi alternativu uobičajenim mjestima poput kafića.
“Zašto ne provesti slobodno vrijeme uz društvene igre?” kaže Gregor. “Od 17 do 20 sati mladi se mogu okupiti, podružiti, odigrati partiju igre i isprobati nešto novo. Knjižnica je savršen prostor za ovakve aktivnosti.”
Udruga trenutno ima zbirku od 70-ak igara, ali često se dogodi da članovi donesu i svoje vlastite, pa se igre isprobavaju i razmjenjuju iskustva. “Ne treba vam konzola ni televizor, a cijena jedne društvene igre usporediva je s cijenom PS5 igara“ ističe Boris.
Kada je razgovor dotaknuo pravila popularne igre Uno i poznatu kartu #reverse, Boris odgovara kroz smijeh “sve piše u pravilima“, ali odmah dodaje da je Uno specifičan – „U pravilima Una vas potiče da smislite vlastita pravila. Ne treba zaboraviti da je poanta svake igre da se svi zabave“.
Za kraj razgovora, Gregor i Boris pozivaju sve zainteresirane da im se pridruže – bilo u prostoru udruge Sfinga, bilo u Gradskoj knjižnici. Ako tražite mjesto gdje možete naučiti nešto novo, nasmijati se do suza i upoznati nevjerojatne ljude, možda je baš ovo prava igra za vas!
