Ubacivanje pastrva nepoznate količine u Zrmanju koja uživa zaštitu Parka prirode Velebit te županijske ustanove Natura Jadera, prikazuje se kao događaj od povijesnog značaja. Prvo je objava poslana iz Fondacije Bukovica čiji je osnivač u Amstardamu, a potom iz Sportsko ribolovnog društva „Natura“ iz Obrovca.
Oni su najavili kako se radi o primorskoj pastrvi koja je autohtona riba, opisana tek 1938. godine, kada je rečeno kako je moguće da je to “riba hibrid pravih starosjedilaca rijeka” te da je rijedak stanovnik rijeka u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Italiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori.

Stoga smo pitali nadležne u Ministarstvu zaštite okoliša, što oni misle o tom činu:
Poribljavanje Zrmanje pastrvama je kvalitetna mjera za očuvanje i poboljšanje ekološke ravnoteže ovog specifičnog vodnog ekosustava. Međutim, od iznimne je važnosti da bude usmjereno na zavičajnu primorsku pastrvu, jer je to ključ za obnovu bioraznolikosti i očuvanje stabilnosti ekosustava. Zbog toga poribljavanje Zrmanje pastrvama treba biti pažljivo planirano i provedeno uz znanstvenu podršku, s posebnim naglaskom na očuvanje zavičajnih vrsta. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije upoznato je s konkretnim projektom te je u kontaktu s nadležnim tijelima i Javnom ustanovom PP Velebit. Primarno će biti utvrđivanje genetske valjanosti pastrve iz uzgoja za poribljavanje, navodi se u odgovoru iz Ministarstva.

O kojoj količini pastrava se radi, to nitko nije objavio. One svakako dolaze iz kninskog uzgajališta Krčić. Bit će to pun kamion primorske pastrve, koja je kao autohtona riba nestala ili je izlovljena iz Zrmanje.
U srijedu će se ubaciti u Zrmanju s ovog mosta. Navodno pola tone pastrve.

Sportsko ribolovno društvo „Natura“ iz Obrovca najavljuje u ovom tjednu svoja dva događaja koji se, kako oni tvrde, na ovim prostorima nisu događala već desetljeće.
“U srijedu, 26. veljače, u simboličnih 5 do 12 kod Gornjeg mosta u Žegaru izvršiti ćemo poribljavanje Zrmanje, prvo poribljavanje nakon desetljeća nebrige i devastacije. Partneri u ovom pothvatu su Grad Obrovac, Park prirode Velebit i zaklada „Fondacija Bukovica“. Grad Obrovac i prošlu i ovu godinu dao je financijsku potporu oživljavanju Zrmanje, Park prirode Velebit svojim ljudskim i materijalnim resursima pomaže ovaj projekat, a zaklada „Fondacija Bukovica“ kupila je prvu količinu pastrve za poribljavanje.
Natura ovo poribljavanje doživljava kao svojevrsnu malu svečanost na koju je pozvala predstavnike lokalnih zajednica Obrovca i Ervenika, sve dionike javnog djelovanja kojima su u fokusu vodni resursi i sve građane ljubitelje prirode. Osim spomenutih partnera projekta, istaknimo, svoje učešće već su potvrdili predstavnici Hrvatskih voda, Instituta „Ruđer Bošković“ iz Zagreba i veliki broj naših prijatelja i prijatelja prirode.
U subotu, 1. ožujka, organiziramo natjecanje u sportskom ribolovu – Prvi međunarodni spin kup „Zrmanja“. Za one koji manje poznaju ovu tematiku pojasnimo da se radi u takmičenju u ulovu ribe pastrve pomoću varalice. I odmah dodajmo, radi se o sportskom ribolovu, svaka ulovljena riba odmah se vraća u vodu, a sam ulov se radi udicama bez kontrakuke kako bi se izbjeglo njihovo ozljeđivanje. Na kupu će učestvovati 25 natjecatelja, većinom reprezentativaca, iz pet zemalja: Hrvatska, Mađarska, Bosna i Hercegovina, Srbija i Sjeverna Makedonija. U organizaciji suđenja i drugih popratnih aktivnosti biti će još najmanje toliko naših aktivista.
Pozivamo predstavnike medija da se druže sa nama ova dva dana, posvjedoče i javnosti prenesu našu želju da život vratimo i u samu Zrmanju, ali i oko Zrmanje. Sloganom „Poribljavanje je mnogo više od puštanja ribe u rijeku“ želimo skrenuti pažnju osim na značaj očuvanja čiste pitke vode kao resursa i na ogromni turistički potencijal sportskog ribolova za cjelokupno područje uz Zrmanju, Krupu i Krnjezu,” najavili su iz SRD Nature koja je bila nositelj zahtjeva prema Ministarstvu poljoprivrede.
Ne poribljava se pastrvama na način da ih se oslobodi u Zrmanju s mosta!!. Poribljavanje je zahvat u prirodu koji treba obaviti po pravilima struke. Rijeku treba pripremiti za poribljavanje, ako je poribljavanje potrebno, ako su ribe zdrave itd….Praćenje stanja populacije nakon zahvata…
Nakon poribljavanja što je sters za ribu ne bi trebalo organizirati natjecanje C&R. Sinergija više stresnih događaja (izlov na ribnjaku, transport, ispuštanje, novo stanište, ribolov, rukovanje ribom prilikom puštanja…) nikako ne ide u prilog zaštiti ove vrste.
Za početak treba Zrmanju očistiti od mazuta i drugih otrovnih supstanci koje truju rijeku iz Tvornice glinice!
Da ne bi bilo kao sa muflonima po otocima..
Tim lovcima i ribolovcima ne treba vjerovati, njima je bitna samo osobna korist i zarada, a nikako zaštita prirode i slično.
Pokušavaju li možda zamutiti situaciju oko bjega 60.000 komada lososa iz Lukovog Šugarja i koji su već uplivali u Zrmanju?
Ahaa, dobro su se sjetili. Prije tjedan dana sam upozoravao na to, samo da sad nije prekasno.