Nakon rekordnih brojki u siječnju (64.973), odlični gospodarski pokazatelji u Zadarskoj županiji nastavljeni su i u drugom mjesecu 2025. godine. Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, posljednjeg dana veljače u Zadarskoj županiji evidentirano je više od 65 tisuća zaposlenih (65.157), što je povećanje od oko tri tisuće (4,8 posto) u odnosu na godinu ranije. Odlične brojke u veljači nadovezuju se na kontinuirano povećanje broja zaposlenih tijekom prošlih godina, kao i na značajan pad broja nezaposlenih stanovnika.
„Ovaj impresivan rast od gotovo 5 posto u odnosu na prošlu godinu jasan je pokazatelj snage našeg gospodarstva i truda naših poduzetnika. To su podaci koji upravo našu županiju čine među vodećima u Hrvatskoj i na to možemo biti ponosni. Nastavit ćemo stvarati poticajno gospodarsko okruženje kako bismo osigurali daljnji napredak i nova radna mjesta. Ključ našeg daljnjeg uspjeha leži u snažnoj sinergiji s našim gradovima i općinama te u iskorištavanju prilika koje nam pružaju EU fondovi. Ono što je posebno važno naglasiti – ništa od ovoga nije došlo slučajno. To je plod znanja, vizije i vrijednog rada, od nacionalne do lokalne razine“, poručio je župan Božidar Longin te dodao kako su za gospodarski rast u značajnoj mjeri zaslužne i zaštitne mjere Vlade RH te odgovorno upravljanje nacionalnom ekonomijom praćeno snažnim rastom plaća i zaposlenosti.
„U Zadarskoj županiji kontinuirano radimo na stvaranju povoljnog poslovnog okruženja. Naše mjere potpore, poput subvencioniranja kamata na poduzetničke kredite, izravno doprinose otvaranju novih radnih mjesta i jačanju konkurentnosti naših poduzetnika. Zadovoljni smo što naše dugogodišnje ulaganje u poduzetništvo daje ovakve pozitivne rezultate. Međutim, nećemo stati na ovome. Nastavljamo s analizom potreba naših poduzetnika i pripremamo nove inicijative koje će im pomoći u daljnjem rastu i razvoju, a time i u stvaranju novih radnih mjesta diljem naše županije“, najavio je pročelnik za gospodarstvo i turizam Ante Sjauš podsjetivši da, uz ostalo, kroz aktualne programe Zadarska županija subvencionira 2 posto kamate kod HBOR-a i poslovnih banaka za poduzetničke kredite do 400 tisuća eura.
Ako zaposlenost promatramo po gradovima i općinama, više od 70 posto radnog stanovništva raspoređeno je u tri najveća grada – Zadru, Biogradu i Benkovcu. Od ukupnog broja zaposlenih u veljači, njih 39.751 (61 posto) radi u sjedištu županije, gradu Zadru. Slijede gradovi Biograd (3.523), Benkovac (3.342), Pag (1.309) i Nin (1.241) te općine Poličnik (1.200), Pakoštane (1.183), Sukošan (1.131), Preko (1.049) i Sveti Filip i Jakov sa 900 zaposlenih osoba.
Broj zaposlenih u Zadarskoj županiji tijekom posljednjih godina značajno je rastao. Primjerice, u odnosu na 2015. godinu taj se broj povećao za gotovo 20 tisuća (41,9 posto), od čega je samo u posljednje dvije godine zabilježen rast od šest tisuća osiguranika.
Dobre brojke zabilježene su i na nacionalnoj razini pa je u RH na dan 28. veljače 2025. zabilježeno 1 709 185 osiguranika. Riječ je o povećanju broja zaposlenih za 4,6 posto u odnosu godinu ranije.

Ko uvozi rasiste u kometarima?
Use,nase i podase su zaposleni u gradskim jaslama, sad dolazi ekipa iz trećeg svijeta da se malo izmiša s njima.
Maloprije se dovezao taxijem, sad i više nikad, sa jednim sretnikom od te tri tisuće sa kojom se hvalite. Dobro živ doša, ponoć i prazna cesta, pitam se što bi bilo po danu.
Odgojili djecu da ne rade i sad vam strani radnici problem.Problem je u vašim glavama.
rast broja zaposlenih zadnje 2-3 godine je nepotreban jer su svi Zadrani već zaposleni, barem prema evidenciji zavoda za zapošljavanje di praktično nemaju nikoga tko može i želi raditi. Daljnje povećanje broja zaposlenih znači samo dolazak novih stranaca, a Zadrani bi najradije potirali i ove koji su već ovdi.
Isto je i s gradnjom novih zgrada, Zadrani uglavnom ne kupuju te stanove jer ih ne mogu priuštiti, tako da se nova radna mista i nove zgrade rade samo za strance…a zna se kako mi “volimo” strance bez obzira da li je stranac doša iz nekog vlaškog sela ili iz Bosne, Srbije ili sada iz Nepala
Koliko dobijete za svaki brisani komentar?
Je Zadar je totalno pocrnija!
Ustašia se nakotila
Da nije kalmete i kalmetine zd bi bio selendra par excellance
Znači toliko Nepalaca je dosli u Zadar u prošloj godini
Nepalaca, Filipinaca, Afganistanaca …….
Ne samo Nepalaca.
Krčag ide niz vodu dok se ne razbije,kada se razbije biti će kasno za mnoge nesrećnike
A na što se usmjeravaju prihodi od poreza na dohodak i od komunalnog doprinosa ako je sve tako bajno?!Sve što se radi u gradu je preko Eu fondova a od grada i države skoro pa ništa.