Grad Zadar planira donošenje novog Plan rasvjete s ciljem uspostave učinkovitog sustava javne rasvjete te smanjenja svjetlosnog onečišćenja, problema koji sve više utječe na okoliš i zdravlje građana. S ciljem da se širi krug zainteresiranih osoba s područja Grada Zadra uključi u pripremu konačnog prijedloga Plana rasvjete, Grad provodi savjetovanje sa zainteresiranom javnošću koja svoje prijedloge može dostaviti do 2. travnja.
Svjetlosno onečišćenje nastaje uslijed prekomjernog i nepravilnog osvjetljavanja, a njegove posljedice su brojne – od narušavanja prirodne ravnoteže biljnog i životinjskog svijeta do štetnog utjecaja na ljudski cirkadijalni ritam. Osim što ometa astronomska promatranja i narušava izgled noćnog neba, ovaj fenomen ima ozbiljne posljedice na bioraznolikost. Ptičje migracije, orijentacija šišmiša i kukaca te rast biljaka mogu biti poremećeni nepravilno postavljenom rasvjetom. Osim toga, istraživanja pokazuju da prekomjerna izloženost umjetnom svjetlu može dovesti do poremećaja spavanja i drugih zdravstvenih problema kod ljudi.
Prema Zakonu o zaštiti od svjetlosnog onečišćenja, sve jedinice lokalne samouprave dužne su uskladiti svoju javnu rasvjetu s propisanim standardima. To podrazumijeva korištenje ekološki prihvatljivih svjetiljki, smanjenje nepotrebnog osvjetljavanja i uvođenje energetski učinkovitih rješenja. Direktive Europske unije također postavljaju visoke ciljeve za smanjenje emisija stakleničkih plinova i povećanje energetske učinkovitosti do 2030. godine, što uključuje i optimizaciju javne rasvjete.
Novi Plan rasvjete Grada Zadra donosi niz mjera usklađenih sa zakonskim i ekološkim smjernicama. Plan predviđa korištenje ekološki prihvatljivih svjetiljki čiji svjetlosni tok iznad horizontalne ravnine mora biti 0,0%, osim u posebnim slučajevima dekorativne rasvjete. Također, posebna se pažnja posvećuje smanjenju emisije svjetlosti u okoliš kroz optimalno usmjeravanje svjetlosnih tijela kako bi se izbjeglo nepotrebno rasipanje svjetlosti. Plan uključuje i postavljanje LED rasvjete s temperaturom boje do 3000 K, čime se osigurava energetska učinkovitost i smanjuje negativan utjecaj na okoliš. U skladu s europskim propisima o ekološkom dizajnu, predviđena je postupna zamjena stare i neefikasne rasvjete te smanjenje intenziteta javne rasvjete u kasnim noćnim satima, posebno u područjima gdje nije nužno kontinuirano jako osvjetljenje.
Očekuje se da će novi Plan rasvjete donijeti brojne prednosti za građane i okoliš. Građani će imati sigurniju, ali ekološki prihvatljiviju javnu rasvjetu, dok će se smanjiti negativan utjecaj na biljni i životinjski svijet. Također, optimizacijom potrošnje energije smanjit će se i troškovi javne rasvjete, što će dugoročno rezultirati financijskim uštedama za grad. Ovim potezom, Grad Zadar pokazuje odgovornost prema okolišu i zdravlju građana te usklađenost s modernim europskim ekološkim standardima. Time se postavljaju temelji za održivi razvoj i kvalitetniji suživot čovjeka i prirode, čime se osigurava bolja kvaliteta života za sve stanovnike grada.
Jedna od ključnih mjera u novom Planu rasvjete Grada Zadra jest uvođenje svjetlostaja, odnosno privremenog gašenja ili smanjenja intenziteta javne rasvjete u određenim noćnim satima. Ovaj koncept, koji je već uspješno implementiran u mnogim europskim gradovima, omogućuje značajne uštede energije te smanjuje negativne učinke svjetlosnog onečišćenja na ljude i ekosustave. Smanjenjem intenziteta rasvjete tijekom noći omogućuje se očuvanje prirodnih ritmova noćnog života životinja, dok istovremeno građanima osigurava dovoljno svjetla za sigurnost u prometu i javnim prostorima.
Svjetlostaj doprinosi i očuvanju kvalitete noćnog neba, što je od posebne važnosti za astronome i ljubitelje promatranja zvijezda. Neumjereno svjetlosno zagađenje smanjuje vidljivost nebeskih tijela, čime se gubi prirodna ljepota noćnog neba i onemogućava znanstvena istraživanja. Implementacija svjetlostaja nije samo ekološka i ekonomska mjera, već i kulturna inicijativa koja pridonosi očuvanju prirodnog okoliša i potiče odgovorniji odnos prema resursima. Grad Zadar ovim planom nastoji uspostaviti ravnotežu između potrebe za javnom rasvjetom i zaštite okoliša, osiguravajući održivu budućnost za generacije koje dolaze.

Alooo,odrediti boje za cili grad,ulice bile,narančaste,plave.
led rasvjeta ima više boja:
Prijedlog: 3000 k warm white za grad,ugođaj,ambijent,ne svitli prejako
Daj se malo pozabavite time i odredite boju,a ne da su nam ulice ko cirkus u 100 boja
U čiji će sad džep lova…?
Kad ne znam ili ne želim nešto riješiti, dajem u izradu Plan koji kad bude donesen ide dalje u labirinte birokracije i tako se sve radi samo da se ne radi. Iskušana metoda, zašto išta mijenjati?
Nekad ti pročitam komentar i pomislim; što si ti sad rekao.
smanjenja svjetlosnog onečišćenja u gradu čija je glavna atrakcija svitleće guvno Pozdrav Suncu?
nije bilo predmeta Logika u srednjoj trgovačkoj, a?
Polumozgan i polupismeni narod.
Ovi su pukli odavno…
Opet? kako je lipo pljačkati lovicu građana..
Centar grada je u polumraku.
Prije su izlozi davali dio rasvjete ulice , sad je mrak.
Tko uopće radi analize i projekte za rasvetu grada ? Pa sad već štedite , kad je polumračno.
Jadna nam kvasina tko vodi i grad i državu.
Plan za novu pljačku
Svjetlosno onečišćenje i energetska učinkovitost…je, to se tako zove…ali je za vas Špansko selo
O čemu vi pričate? Pa pogledajte novu rasvjetu teniskih terena u uvali Dražanica.
Čim prođeš okuku kod bivše Ine zabljesnu te reflektori. Brodice vezane na mulu osvjetljene kao da je podne. Mogu misliti kako je njihovim susjedima. I to je korak naprijed?
Tko je to projektirao i odobrio? Ima li u ovoj državi iti jedna inspekcija koja radi samostalno svoj posao a ne da je treba uhvatiti za ruku i odvesti na “mjesto zločina” ?
Nema ni jedna